Tego typu projekty cechuje na ogół międzynarodowy zasięg oraz niskie nakłady finansowe.Tak naprawdę startup może dotyczyć każdej branży - od biotechnologicznej przez informatyczną aż do sportowej lub innej. Zależy to wyłącznie od inwencji i horyzontów przedsiębiorcy. Aby rywalizować z konkurencją musimy panować nad ogromną ilością danych jednocześnie albo zwrócić się o pomoc do firm, które wspierają startupy. A to z kolei oznacza dla nas koszty.
Jest to o tyle kłopotliwe, że wiele startupów jest traktowanych, jako "rozgrzewka" przed zarejestrowaniem pełnowymiarowej działalności gospodarczej. Zatem startujemy bez funduszy i bez doświadczenia. Za to z dobrymi chęciami i głową eksplodującą od pomysłów. Aby ułatwić sobie orientację w w prawno-gospodarczym gąszczu pełnym drapieżnych rekinów biznesu warto oprzeć swoje działania na wiedzy zdobytej (i sprawdzonej) przez innych. Poniżej znajdziemy krótki opis pięciu popularnych blogów poświęconych startupom.
- Startuplife.pl
- Startuplawyers.pl
- Startupacademy.pl
- Enterprisestartup.pl
- Dobrebranie.pl
Prowadzony na bieżąco blog absolwenta warszawskiej SGH z doświadczeniem w branży finansów i bankowości poświęcony został budowaniu firmy od podstaw. Odnajdziemy tam odpowiedzi na wiele tematów nurtujących początkujących i nie tylko. W dodatku udzielonych zrozumiałym językiem. Na blogu przeczytamy między innymi o tym, jak zatrudniać ludzi w startupie, jak zacząć sprzedawać swój produkt, czy jesteśmy w stanie pociągnąć sami nasze przedsięwzięcie i wiele innych. Warta uwagi jest też zakładka "Startup krok po kroku", gdzie w bardzo czytelny sposób została przedstawiona struktura i etapy powstawania pierwszego projektu.
Chcemy tego czy nie, cały czas funkcjonujemy w obrocie prawnym wchodząc w relacje z innymi podmiotami. Nawet wtedy, gdy jako konsumenci kupujemy butelkę wody za pięćdziesiąt groszy zawieramy umowę sprzedaży. Nie szkodzi, że umowa nie jest zawierana na piśmie w otoczeniu sztabu prawników w hotelu Hilton. Kiedy prowadzimy działalność gospodarczą, sytuacja tylko się komplikuje. Klauzule niedozwolone w umowach, kary umowne, terminy, warunki to wierzchołek góry lodowej. Nie mówiąc nawet o prawie własności intelektualnej i ewentualnych procesach sądowych. Zachęcam do zapoznania się z tym blogiem, który tworzony przez prawników z doświadczeniem w prawie cywilnym, handlowym i obsłudze prawnej startupów pomoże wybrnąć z niejednej kłopotliwej sytuacji.
Odnajdziemy tutaj sporo informacji na temat godzenia startupu z pracą na etacie, jak również współpracy na linii startup - korporacja. W ramach poszukiwania inspiracji możemy poczytać także o historiach startupów, które odniosły sukces. Autorzy bloga poświęcają także uwagę bieżącym informacjom ze świata ekonomii i biznesu, reklamując nadchodzące wydarzenia i konkursy.
Blog prowadzony przez analityka finansowego z ogromnym doświadczeniem (Autor świadczył usługi dla takich gigantów, jak Grupa Kapitałowa PGE, Tesco Polska Sp. z o.o. lub JCI Venture Sp. z o.o.). Niezwykle wartościowe merytorycznie artykuły z pewnością uzupełnią wiedzę z zakresu controllingu i zarządzania finansami. Prostota i jasność przekazu to nie jest coś, o co można posądzić autora wpisów, ale z całą pewnością warto się z nimi zapoznać i wzorować na najlepszych z branży.
I na koniec blog o tym, co...może mieć dobre branie, czyli o pomysłach na startupy. Znajdziemy tutaj między innymi produkty z kategorii lifestyle, fit & sport, ale również wiele innych. Kto wie, być może jeden z pomysłów stanie się dla Was inspiracją, dzięki której podbijecie rynek.