Nowa matryca stawek VAT - co się zmieni?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Wokół podatku VAT szczególnie w ostatnim czasie bardzo dużo się dzieje. Zmiany, zmiany, zmiany i... jeszcze raz zmiany. To słowo jest bardzo często powtarzane w kontekście prawa podatkowego w Polsce.

Jedną spośród szczególnie istotnych dla przedsiębiorców zmian wokół podatku VAT w przyszłym roku kalendarzowym będzie nowa matryca stawek VAT. Aby dobrze przygotować się do nowej sytuacji warto już teraz zapoznać się z tym, co w kontekście stawek VAT czeka na nas w 2020 roku.

Matryca, czyli... co?

Matryca stawek VAT to nic innego jak tylko wykaz stawek podatku VAT przyporządkowany do określonych grup towarów oraz usług, jakie podlegają opodatkowaniu. Celem wprowadzanych zmian jest uporządkowanie stawek, które obecnie są bardzo zróżnicowane nawet w przypadku bardzo podobnych produktów. VAT na poziomie 8% dotychczas obowiązywał dla 187 pozycji towarów i usług, a 5% - dla 35. Po nowelizacji załącznik nr 3 do Ustawy o VAT zawierający listę artykułów i usług opodatkowanych na poziomie 8% zmniejszy się do 73 pozycji, a załącznik nr 10 z listą dla stawki 5% będzie liczył jedynie 24 pozycje.

Nowelizacja ustawy na temat podatku VAT weszła w życie już 1 listopada 2019 roku, ale i tak zdecydowana większość zmian stanie się rzeczywistością dopiero w 2020 roku, a dokładnie od 1 kwietnia. Bardzo ważnym elementem nowej matrycy stawek VAT będzie tzw. Wiążąca Informacja Stawkowa, dzięki której podatnicy będą mogli upewnić się jaka stawka jest właściwa w konkretnym przypadku. Dobra wiadomość jest taka, że o taką informację można ubiegać się już teraz - jeszcze w 2019 roku podatnicy mogą złożyć wniosek o interpretację do urzędu skarbowego.

Stawka w dół...

Nowa matryca wprowadza dla niektórych towarów i usług dość korzystne zmiany, ponieważ stawka podatku jest... obniżana. Przykładowo w przypadku owoców tropikalnych obecnie obowiązuje stawka 8%, a po zmianach zmniejszy się ona do 5%, jak jest w przypadku pozostałych owoców. Ujednoliceniu ulegnie stawka VAT dla pieczywa oraz ciasta - teraz w zależności od różnych aspektów tych produktów VAT wahał się od 5 do nawet 23%, a po wejściu w życie zmian wyniesie 5%. Produkty z kategorii związanej z żywieniem niemowląt, foteliki dziecięce czy smoczki również obejmie obniżka stawki VAT - z 8 do 5%.

W podobny sposób spadnie stawka podatku dla artykułów higienicznych oraz serków homogenizowanych, zup i bulionów czy produktów spożywczych, jakie w supermarkecie znajdziemy na półce z artykułami dietetycznymi. Ujednoliceniu ulegnie opodatkowanie przypraw - ustawodawca zakłada dla nich 8%, a nie jak dotychczas - 8 lub 23%. Podobne ujednolicenie znajdzie zastosowanie w przypadku prasy, natomiast książki, e-booki i audiobooki będą miały stawkę VAT na poziomie 5%, co oznacza znaczącą obniżkę w przypadku niektórych z tych artykułów, bo z 23%.

I w górę...

Obniżki VAT to nie jedyna metoda zmian opodatkowania, jaką w nowelizacji zastosował ustawodawca. Stawki podatku VAT zostaną zwiększone dla dań kojarzonych z luksusem - potrawy z dodatkami w postaci owoców morza, kawior, ostrygi czy langusta zostaną objęte dużą podwyżką - z 5% do 23%. W ramach ujednolicenia stawek podatkowych dla przypraw kurkuma, gałka muszkatołowa czy szafran mogą podrożeć - spotka ich podwyżka z obecnie obowiązujących 5% do 8%. W podobny sposób zostanie zwiększony VAT dla czasopism specjalistycznych. Lód, który jest używany w celach chłodniczych i spożywczych otrzyma stawkę 23%, co oznacza zwiększenie o 15 pp.