Niska rata leasingu na samochód - czy jest możliwa?

Kategoria:Koszty | |
Program do faktur
Leasing samochodów jest bardzo popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców. Największym obciążeniem podczas korzystania z tej formy finansowania pojazdów jest wysokość comiesięcznych rat. Od czego ona zależy i jakie są sposoby na jej obniżenie?

Oczywistą odpowiedzią byłoby, że zależy od ceny samochodu. Miesięczna rata leasingowa wynosi najczęściej około jednego procenta całkowitej wartości pojazdu. Dlatego leasing tańszych aut jest proporcjonalnie tańszy do ich ceny. Jednak nie jest to bardzo pomocna odpowiedź, szczególnie jeśli chcemy wyleasingować pojazd wyższej klasy.

Wartość wykupu

Innym parametrem, od którego znacznie zależy wysokość raty leasingowej, jest wartość wykupu samochodu. Jest to kwota, za jaką leasingobiorca może wykupić auto po zakończeniu okresu leasingu. Kwoty te potrafią znacznie różnić się od siebie, może ona wynosić od symbolicznej złotówki do 60% wartości pojazdu. Rożnica jest pokrywana przez wysokość comiesięcznych rat. Wartość pojazdu wykupionego za złotówkę została spłacona w znacznie wyższych ratach. Dlatego osoby, którym zależy przede wszystkim na niskich comiesięcznych kosztach, powinny wybrać ofertę z dużą kwotą wykupu.

Rzeczywisty koszt leasingu

Wiarygodnym narzędziem porównywania całkowitych kosztów leasingu jest RRSO. Jest to skrót od Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Oprócz nominalnego oprocentowania uwzględnia ona również wszystkie prowizje i marże związane ze wzięciem kredytu. Pozwala ona dowiedzieć się jaki rzeczywisty roczny koszt poniesie kredytobiorca. RRSO może znacznie różnić się pomiędzy różnymi firmami leasingowymi. Warto zwrócić uwagę również na oferty leasingu bezpośrednio w salonach sprzedaży. Niektórzy producenci samochodów, szczególnie jeśli posiadają własny bank w swojej grupie kapitałowej, oferują leasing z bardzo korzystnym oprocentowaniem. Jest to ich strategia zwiększania sprzedaży swoich samochodów.

Wpłata początkowa

Ostatnim istotnym czynnikiem, od którego uzależniona jest miesięczna wysokość raty, jest wpłata początkowa. Jest to kwota wpłacana z góry, która odliczana jest od całkowitego zobowiązania. Najczęściej wynosi ona od 0% do 40% wartości samochodu. Im większa wpłata własna, tym niższa miesięczna rata, ponieważ mniejsza jest suma pozostała do spłaty. W takim wariancie mniejszy jest również całkowity koszt kredytu, ponieważ odsetki nie są liczone od kwoty wpłaty początkowej. To dobre rozwiązanie dla leasingobiorców, którzy posiadają wolną gotówkę, pozwala ono bowiem obniżyć raty i zaoszczędzić na odsetkach.