Nie tylko dla rekinów czyli oprogramowanie biznesowe

Kategoria:Nowości | |
Program do faktur
Niezależnie od wielkości firm, branży czy miejsca w których działają, profesjonalne systemy informatyczne są elementem kluczowym dla sprawnego ich funkcjonowania.

Każdego dnia, niezależnie czy wystawiamy faktury, przetwarzamy e-maile w celach marketingowych, analizujemy sprzedaż w poprzednich okresach firmy czy tworzymy inne dokumenty, niezbędne w tym celu jest odpowiednie oprogramowanie biznesowe. Obecnie na rynku tempo w jakom pojawiają się nowe aplikacje jest także szybkie, że trudno nadążyć za zmianami.

W nowoczesnej firmie nie wykorzystujemy już jak kiedyś edytora tekstu i arkusza kalkulacyjnego. Nie wystarcza też już program do fakturowania choć to podstawowe narzędzie bez którego żadna firma nie może funkcjonować. Nowoczesne przedsiębiorstwo chce,aby każdy jej pracownik był mobilny.

Obecnie trudno sobie wyobrazić, aby właściciel nowoczesnej firmy bądź jej pracownik nie posiadał aplikacji działającej na urządzeniu mobilnym. Aplikacji, która dostępna jest zarówno dla urządzeń opartych o system operacyjny Android (obecnie najpopularniejszy) ale też Windows Phone firmy Microsoft czy iOS działających na urządzeniach firmy Apple.

Niewątpliwą zaletą takich aplikacji jest fakt, że praktycznie każdy prowadzący jakiś biznes posiada przy sobie smartfona a więc może np. wystawić fakturę czy wysłać ofertę z każdego miejsca na świecie. Mając odpowiednią aplikacje można stale nadzorować pracowników, mieś wgląd do poczty e-mail czy też być na bieżąco informowany o wszystkich istotnych rzeczach związanych z firmą.

Jednak mobilność to tylko jedna z zalet niektórych aplikacji biznesowych. Istotną kwestią i chyba najważniejszą to redukcja kosztów prowadzenia firmy. Szczególnie widać to w przypadku małych firm, gdzie duża część kosztów to wydatki na obsługę księgową.

W obecnej sytuacji jak grzyby po deszczu powstają coraz to nowe aplikacje do samodzielnego prowadzenia księgowości. Głownie oparte o podatkową księgę przychodów i rozchodów. W końcu to z KPiR korzysta najwięcej małych firm.

Przedsiębiorca korzystający z aplikacji do księgowości online dają duże oszczędności w stosunku do obsługi księgowej jaki oferują tradycyjne biura rachunkowe. Obsługa księgowa to koszt około 2000 zł rocznie w przypadku firmy, która wystawia znikomą ilość faktur. Często kwota ta dochodzi do 3000 zł rocznie. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na księgowość internetową zaoszczędzić może lwią część tej kwoty. Okazuje się bowiem, że dobra księgowość online dostępna jest już od 20 zł miesięcznie a więc ponad około 10 razy mniej niż tradycyjna księgowa.

Obecnie księgowość online zdobywa coraz większą popularność. I tak jak kiedyś w przypadku bankowości internetowej, do której duża część populacji podchodziła sceptycznie, księgowość online zdobywa popularność głównie wśród młodych przedsiębiorców. Starsze pokolenie woli jednak usługi tradycyjnego biura rachunkowego nawet, jeśli są wielokrotnie droższe. To jednak się zmienia.

Do księgowości online przekonuje się coraz więcej przedsiębiorców. Świadczy o tym szybki wzrost klientów takich aplikacji. Księgowość internetowa rozwija się podobnie jak niegdyś bankowość internetowa. Pamiętać należy, że kilka lat temu w naszym kraju było około 50 tys. rachunków internetowych (głownie mBanki i inteligo). Obecnie z e-bankowości korzysta ponad 6 mln Polaków. W tym dużą grupą są przedsiębiorcy, których ilość przekracza 65o tys.

Niewątpliwie należy też wspomnieć o darmowych narzędziach oferowanych przez Google. Dla firm które swoją sprzedaż opierają głównie o internet aplikacje tej firmy stanowią fundament sprzedaży. Google Analytics, Google Webmaster Tools to narzędzia, które pozwalają śledzić ruch internautów i trendy panujące w sieci.

Mnogość dostępnych aplikacji dla małych i większych firm może przyczynić się do zawrotu głowy niejednego przedsiębiorcy. Jednak w ostateczności przyczynić może się tylko do lepszego funkcjonowania firm i znacznie obniżyć koszty pozyskania klienta.