Mity na temat faktury proforma

Kategoria:Faktury | |
Program do faktur
Faktura proforma to specjalny rodzaj faktury, która jest wystawiana, aby przedstawić swoją ofertę sprzedaży określonych towarów czy świadczenia wszelakich usług.

Nie jest to oficjalny dokument księgowy, ale bardzo dokument informacyjny. Warto zapoznać się z najpopularniejszymi mitami na jej temat oraz prawdziwymi informacjami.

Mity na temat faktury proforma

Faktura proforma może się wiązać z wieloma problemami, takimi jak np. cel jej wystawienia. Wśród usługodawców krążą najróżniejsze mity na jej temat, które znacznie utrudniają prawidłowe rozumowanie.

Mit nr 1 - Faktura proforma jest dokumentem księgowym

Pierwszą podstawową kwestią problematyczną dotyczącą faktur proforma jest uznawanie jej za dokument księgowy. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Faktury tego typu nie podlegają ewidencji, a przepisy księgowe nie zawierają danych dotyczących wystawiania tego typu faktur.

Przedsiębiorcy czasem decydują się na wystawienie tego typu faktury, ponieważ jest ona formą oferty dla danego towaru lub usługi. Proforma określa cenę towaru, a także daje nabywcy pogląd na to jak będzie wyglądała ostateczna wersja faktury.

Mit nr 2 - Faktura proforma musi mieć wystawiony odpowiednik w postaci faktury VAT

Jeżeli sprzedawca przesłał danemu klientowi ofertę pod postacią faktury proforma i została ona zaakceptowana, a klient wypłacił określoną kwotę to sprzedawca jest zobowiązany do wystawienia właściwej faktury VAT.

Sprzedawca ma czas do 15. dnia konkretnego miesiąca, po którym otrzyma się zapłatę. W przeciwnym razie nie ma potrzeby wystawienia faktury VAT.

Mit 3 - Faktura proforma to dokument, który trzeba opłacić

Wiele osób uważa, że jeśli otrzyma określoną fakturę proforma to jest zobowiązany do jej opłacenia. Jednak nie jest to zgodne z prawdą. Tak jak wspomniano wcześniej, proforma nie jest dokumentem księgowym, więc nie ma żadnego obowiązku, żeby ją opłacić.

Opłata jest konieczna tylko, kiedy się ją zaakceptuje.

Mit 4 - Istnieje obowiązek odprowadzenia podatku VAT oraz PIT od faktury proforma

Z uwagi na to, że faktura proforma nie jest dokumentem księgowym nie wiążę się z koniecznością odprowadzania żadnych podatków od usług czy towarów. Mimo, że dokument ten posiada wszelkie dane, które muszą się znajdować na klasycznej fakturze to nie ma obowiązku odprowadzania żadnego podatku do Urzędu Skarbowego.

Panowało jednak wiele niedomówień dotyczących tej kwestii. Dopiero interpretacja, którą Izba Skarbowa w Warszawie wydała w czerwcu 2013 roku rozwiała wszelkie wątpliwości.

Mit 5 - Faktura proforma zostaje wystawiona dopiero po otrzymaniu konkretnej zapłaty

Z uwagi na to, że przepisy nie regulują kwestii związanych z wystawianiem faktury proforma, nie ma także żadnej regulacji dotyczącej tego, kiedy należy ją wystawić. Jedyne o czym trzeba pamiętać to to, że nie ma możliwości wystawienia faktury proforma po otrzymaniu zapłaty od poszczególnych kontrahentów.

Fakturę proforma zwykle wystawia się przed otrzymaniem danej zapłaty, ponieważ tak jak wspomniano wcześniej są one jedynie informacją na temat ceny usług.

Z fakturą proforma wiąże się wiele niejasności i mitów. Warto dokładnie zapoznać się z tematem i z wszelkimi zagadnieniami, aby dokładnie wiedzieć jakie zasady dotyczą wystawienia tego typu faktur. Na pewno nie należy się bać wystawiania tego typu faktur, ponieważ jest to świetna forma marketingu i zachęty do skorzystania z usług lub zakupienia produktów. Nie wiąże się z tym dosłownie żadne ryzyko, a kontrahent otrzymuje gwarancję ceny.