Lista rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed założeniem swojej firmy

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Założenie własnej firmy to kusząca kwestia. Zanim jednak rozpędzimy się z realizacją swoim marzeń, warto wziąć pod uwagę wiele czynników, które pozwolą nam ocenić, czy nasz pomysł na biznes się sprawdzi, czy mamy wystarczający kapitał oraz, czy zwyczajnie, możemy sobie pozwolić na poniesienie ryzyka.

Dzisiaj przedstawiamy kilka podstawowych kwestii, które koniecznie musisz wziąć pod uwagę przed założeniem działalności gospodarczej.

W czym mój produkt lub usługa będzie lepsza od tego, co oferuje konkurencja?

Badanie konkurencji, jej oferty oraz tego, jak ogólnie kształtuje się rynek w danej branży to podstawowa kwestia, którą powinniśmy zająć się podczas tworzenia biznesplanu. Na początku, pełni entuzjazmu i nowych pomysłów, możemy mieć przekonanie, że nasza własna firma będzie wyjątkowa. Ów przekonanie o unikalności swojego pomysłu może rozpłynąć się, gdy tylko głębiej wejdziemy w tematykę. Warto zastanowić się, w czym możemy być lepsi, na czym opierać będziemy swoją przewagę konkurencyjną, co będzie mocną stroną naszego biznesu?

Na te wszystkie pytania nie będziemy w stanie rzetelnie odpowiedzieć, jeśli dogłębnie nie zbadamy rynku i nie przyjrzymy się konkurencji. Warto pamiętać też o tym, że uczyć możemy się nie tylko w oparciu o sukcesu firm z branży, ale zwłaszcza w oparciu o ich porażki. Wiedząc, co nie zadziałało u konkurencji, możemy skuteczniej planować krótko i długoterminowo.Kto będzie targetem?

Oczywiście, chcemy, aby nasze produkty i usługi trafiły do jak największego grona odbiorców. Z tego też powodu niektórych aż korci, aby na postawione wyżej pytanie odpowiedzieć "wszyscy". Jeśli nie sprecyzujemy grupy docelowej, możemy popełnić wiele błędów. Posługiwanie się niewłaściwymi kanałami komunikacji, używanie niezrozumiałego języka, a nawet umieszczenie punktów sprzedaży w niekorzystnej lokalizacji - to tylko kilka z wielu możliwych potknięć. Odpowiedzieć musimy sobie więc na pytanie, kto ma zainteresować się tym, co oferujemy? A później... poznajmy dokładne tę grupę, sprawdźmy, gdzie wymienia swoje opinie i czego szuka u producentów i usługodawców.

Czy mam wystarczające środki?

Założenie własnej działalności może wiązać się ze sporymi kosztami. Często wiąże się to z wykupieniem licencji, wynajmem pomieszczeń, kupnem konkretnych urządzeń. Żeby już na początku nie ugrzęznąć w problemach finansowych, musimy racjonalnie przemyśleć to, skąd weźmiemy pieniądze. Czy mamy na ten cel oszczędności? Czy wspomoże nas rodzina i bliscy? A może zdecydujemy się zaciągnąć kredyt?

Czy jesteś gotowy na mnóstwo pracy?

Bycie swoim własnym szefem wielu osobom może wydawać się idylliczną sytuacją. Każdy, kto w ten sposób postrzega prowadzenie swojego biznesu, rozczaruje się bardzo szybko. Często będzie to powodem stresu, napięcia i rozmyślania o kwestiach służbowych po godzinach pracy. Po godzinie 17 nie przestajemy być przecież szefami; czeka nas więc dużo więcej stresu niż na etacie.

Założenie firmy to mimo wszystko możliwość realizacji swoich ambicji i marzeń, przy jednoczesnym osiągnięciu zysku. Szansa na to, że nasza działalność gospodarcza okaże się sukcesem zwiększa się, gdy będziemy gotowi na dużo pracy i nauki.