Książka przychodów i rozchodów – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Księga przychodów i rozchodów to uproszczona forma prowadzenia ksiąg rachunkowych, przeznaczona dla małych firm z niewielkimi przychodami. Warto się na nią zdecydować, gdyż – wbrew pozorom – jest prowadzenie jest dość proste. Można to z powodzeniem robić samodzielnie, a wystarczy do tego księgowość online.

Przedsiębiorcy, prowadzący małe firmy o niewielkich obrotach, mogą zdecydować się na księgowość uproszczoną w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Służy ona do ewidencjonowania bieżących operacji gospodarczych oraz wyliczania na ich podstawie zobowiązań wobec fiskusa. Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia KPiR, obowiązkowi temu podlegają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki cywilne i spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie nieprzekraczające dochodu netto w wysokości 1,2 mln euro. Obowiązek prowadzenia księgi jest również zależy od wybranej formy opodatkowania firmy: muszą to robić przedsiębiorstwa opodatkowane za pomocą skali lub liniowo, a zwolnione z konieczności prowadzenia księgi są firmy opodatkowane ryczałtem oraz kartą podatkową.

Dlaczego warto się zdecydować na prowadzenie księgi przychodów i rozchodów? Wbrew pozorom, nie jest to skomplikowane i przy pomocy specjalnego programu do księgowości online z powodzeniem można to robić samodzielnie. Co więcej, w wyjątkowych sytuacjach – związanych np. z rodzajem prowadzonej działalności, wiekiem czy stanem zdrowia przedsiębiorcy – naczelnik urzędu skarbowego może na jego wniosek zwolnić go z obowiązku prowadzenia KPiR. Wniosek taki musi jednak zostać złożony co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem miesiąca, w którym chce się uzyskać zwolnienie lub 14 dni przed powstaniem obowiązku prowadzenia księgi w przypadku rozpoczęcia działalności.

Warto też pamiętać, że decydując się na samodzielne prowadzenie księgi przychodów i rozchodów przy pomocy księgowości online, przedsiębiorca zazwyczaj otrzymuje także program do fakturowania. Większość tego typu aplikacji zapamiętuje nazwy kontrahentów, automatycznie numeruje faktury, wylicza kwoty netto i brutto oraz wartości podatku, więc wystawienie dokumentu jest dla przedsiębiorcy szybkie i proste.