Kredyt odnawialny – co warto o nim wiedzieć?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Zarówno duże firmy, działające na rynku od wielu lat, jak i niewielkie start-upy niekiedy potrzebują szybkiego finansowego wsparcia. Wówczas przydatny może okazać się kredyt odnawialny, który można porównać do debetu na rachunku osobistym.

Każdemu przedsiębiorcy może zdarzyć się sytuacja związana z niespodziewanymi wydatkami na naprawę sprzętu bądź nagły brak płatności faktury od kontrahenta. W takim wypadku finansowym wsparciem dla firmy może okazać się kredyt odnawialny. Jest to produkt bankowy, który można porównać do debetu na koncie należącym do osoby prywatnej.

Księgowość online

Załóż konto i prowadź KPiR onlineZakładam konto


Kredyt odnawialny dla firm oferują praktycznie wszystkie działające w Polsce banki. Udzielenie takiego kredytu oraz jego ewentualna wysokość jest zależna od indywidualnej sytuacji każdej firmy (do jego uzyskania potrzebnych będzie szereg dokumentów i zaświadczeń, m.in. z ZUS-u i urzędu skarbowego). Są jednak banki, które w takiej formie pożyczą nawet 1 mln zł.

Na czym polega kredyt odnawialny? Przedsiębiorca, po weryfikacji jego zdolności kredytowej, podpisuje z bankiem umowę na określony czas (zazwyczaj rok lub dwa lata) i przez ten czas może dowolną ilość razy, w dowolnym momencie i bez potrzeby kontaktowania się bankiem skorzystać z pieniędzy przekazanych w formie kredytu. Mogą to być zarówno transakcje bezgotówkowe, jak i wypłata gotówki z bankomatu lub w oddziale banku. Co bardzo ważne, odsetki są naliczane tylko od rzeczywiście wykorzystanej kwoty kredytu, więc jeśli firma go nie wykorzystuje, nie musi płacić odsetek. Jeśli zaś wykorzystamy daną kwotę, po najbliższym wpływie na firmowe konto debet spłaci się sam, i to z odsetkami, a przedsiębiorca znów ma do wykorzystania całą przyznaną kwotę.

Jak widać, kredyt obrotowy może być tzw. poduszką finansową dla przedsiębiorstw, wykorzystywaną w momentach załamania płynności. Oferuje dostęp do pieniędzy bez potrzeby każdorazowego załatwiania tony formalności w banku. Na co więc zwracać uwagę przy jego wyborze? Oczywiście na to, na co przy każdym kredycie – czyli na koszty (np. oprocentowanie, prowizję, opłaty dodatkowe) oraz rodzaj wymaganych przez bank zabezpieczeń.