Konstytucja Biznesu – co to takiego?

Kategoria:Nowości | |
Program do faktur
Konstytucja Biznesu to reforma prawa gospodarczego, która weszła w życie 30 kwietnia 2018 roku. Reforma ta wprowadziła znaczne zmiany dla przedsiębiorców, a większość z nich znacznie ułatwiła prowadzenie biznesu.

To sprawia, że osoby, które chcą założyć własne firmy lub chcą pracować w oparciu o samozatrudnienie mają teraz ułatwione zadanie.

Najważniejsze zmiany

Konstytucja Biznesu wprowadziła wiele zmian. Wśród najważniejszych zapisów jest chociażby możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej. To propozycja dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w biznesie lub dla tych, którzy oferują swoje usługi na niewielką skalę. Ważną zmianą okazało się też wprowadzenie ulgi na start dla początkujących przedsiębiorców. Dzięki niej istnieje możliwość zwolnienia z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Istotną zmianą jest też wprowadzenie zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy, przyjaznej interpretacji przepisów oraz zasady "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone", podkreślającej wolność działalności gospodarczej. Te, i wiele innych zmian, które niesie ze sobą Konstytucja Biznesu znacznie ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej i zwiększa możliwości przedsiębiorców. W dodatku na straży praw przedsiębiorców będzie stał rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw!

Co jeszcze nas czeka?

Choć większość postanowień weszło w życie 30 kwietnia i 1 lipca ubiegłego roku, to jeszcze czekamy na wejście w życie art. 24 ust. 6 Prawa przedsiębiorców. Zacznie on obowiązywać 1 lutego br., a dotyczyć będzie przedsiębiorców wpisanych do KRS.

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Wprowadzenie Konstytucji biznesu to bardzo ważny krok na drodze do rozwoju przedsiębiorczości w naszym kraju. Reforma stwarza także optymalne warunki dla młodych biznesmenów, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na drodze do kariery. Katalog praw i obowiązków przedsiębiorców, jasne zasady dotyczące interpretacji przepisów i ich przyjazna interpretacja, rozstrzyganie wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy, mniej uciążliwe kontrole, ulga na start, łatwiejsza forma zawieszenia i reaktywacji działalności to bardzo korzystne zmiany.

Przedsiębiorcy już teraz doceniają także zapisy, które wymuszają zmianę podejścia urzędników do przedsiębiorców, np. nakaz przyjmowania pism i wniosków niekompletnych, zakaz żądania dokumentów, do których organ ma dostęp lub nie wymaganych przepisami, zakaz ujawniana danych, możliwość przekazywania danych i dokumentów drogą elektroniczną bądź telefoniczną, milczące załatwienie sprawy i wiele innych.