JPK-EWP - co to takiego?

Kategoria:Nowości | |
Program do faktur
Jednolity Plik Kontrolny, zwany w skrócie JPK, zaczął obowiązywać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą z początkiem 2018 r. Kolejne struktury stały się obowiązkowe od 1 lipca 2018 r. – w tym również JPK_EWD. Czym jest ten zbiór i czego dotyczy? Podpowiadamy!

Jednolity Plik Kontrolny to zbiór informacji na temat zachodzących w danej firmie zdarzeń gospodarczych, który na żądanie organów skarbowych przedsiębiorca ma obowiązek przedstawić w celu kontroli. Poszczególne pliki JPK są eksportowane z systemów informatyczno-księgowych firm i muszą być dostarczane urzędnikom w określonej formie.

JPK funkcjonują w polskiej rzeczywistości gospodarczej już od dłuższego czasu, ale od 1 stycznia 2018 r. obowiązek okazywania się nimi zaczął dotyczyć również mikroprzedsiębiorców. Wówczas to obowiązkowa stała się dla nich comiesięczna wysyłka do odpowiedniego urzędu skarbowego pliku JPK_VAT. Od 1 lipca br. funkcjonują natomiast pliki JPK na żądanie – oznacza to, że przedsiębiorca musi je okazać tylko na wyraźne polecenie organów skarbowych. Zaliczają się do nich m.in. pliki JPK_FA, JPK_PKPiR oraz JPK_EWP.
Czym jest JPK_EWP?
JPK_EWP to skrócona nazwa Jednolitego Pliku Kontrolnego dla ewidencji przychodów i dotyczy on przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Od 1 lipca br. obowiązek jego sporządzania mają podatnicy, którzy prowadzą ewidencję przychodów w formie elektronicznej.

Co zawiera JPK_EWP? Szczegółowe dane dotyczące sprzedaży firmy w danym okresie z podziałem przychodów na dane stawki ryczałtu (20%, 17%, 12,5%, 8,5%, 5,5% i 3%). Oczywiście znaleźć ram można również informacje porządkowe, taki jak dane firmy, data utworzenia pliku, data wpisu dokumentu do ewidencji, data uzyskania przychodu itp. Na końcu zestawienia znaleźć można ogólną wartość uzyskanych przychodów.
Jak utworzyć JPK_EWP?
Tworzenie plików JPK_EWP powinno odbywać się przy pomocy specjalnych programów lub aplikacji księgowych dających taką możliwość – np. takich jak nasz program Intaxo, w pełni dostosowany do obowiązujących obecnie w zakresie plików JPK przepisów. Zgodnie z wymogami, JPK_EWP powinien być wygenerowany w formacie XML za każdy miesiąc i przechowywany na dysku komputera. W razie kontroli, pliki należy przekazywać urzędnikom na zewnętrznych nośnikach danych, np. pendrivie czy płycie CD.