Poniżej znajdują się przydatne informacje na temat obowiązujących podatków, które każda firma musi bezwzględnie opłacać.
Podatek dochodowy
Podatek dochodowy to rodzaj podatku, który jest obowiązkowy dla każdego przedsiębiorcy. Jest on obliczany na podstawie uzyskiwanych przez firmę przychodów. Obecnie w naszym kraju przedsiębiorcy mogą skorzystać z kilku rozwiązań. Jedno z nich opiera się na zadeklarowanej formie opodatkowania opartej o wartość uzyskanego dochodu. Przedsiębiorcy mogą wówczas skorzystać z rozliczania według zasad ogólnych (skala podatkowa) - wówczas podatek dochodowy wynosi 17% i 32% od nadwyżki, jeśli dochód przekroczy 85 528 zł lub z podatku liniowego, który zawsze wynosi 19%. Drugie rozwiązanie opiera się o zryczałtowane formy opodatkowania. Przedsiębiorcy mogą wówczas skorzystać z ryczałtu ewidencjonowanego - wówczas bierze się pod uwagę wyłącznie wartość uzyskanego przychodu i wysokość obowiązującej stawki ryczałtu, właściwej dla konkretnej działalności, branży i sektora świadczonych przez firmę usług lub z karty podatkowej - wówczas ustalana jest jednolita stawka podatkowa, która nie uwzględnia wartości zmiennych, tj. kosztów prowadzenia działalności, przychodu itp.
Podatek od towarów i usług
Podatek od towarów i usług (VAT) obliczany jest na podstawie różnicy kwoty VAT uzyskanej ze sprzedaży towarów i usług oraz kwoty VAT zapłaconej i poniesionej przez przedsiębiorstwo na etapie świadczenia usługi lub produkcji konkretnego towaru. Obecnie w Polsce obowiązują następujące stawki VAT:
- 23%
- 8%
- 5%
- preferencyjna stawka VAT 0%
- zw (zwolnienie z VAT) lub np (nie podlega)
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Podatek ten obowiązuje wyłącznie w przypadku niektórych rodzajów transakcji, których dokonuje się na podstawie określonych rodzajów umów. Najczęściej jest to zakup samochodu na firmę od osoby prywatnej lub zakup używanych sprzętów, jakie będą wykorzystywane w przedsiębiorstwie od osób, które nie wystawią stosownego dokumentu w postaci rachunku lub faktury. Podatek ten oblicza się na podstawie rodzaju zawartej umowy, choć zwykle wynosi on 1 lub 2% wartości kwoty na jaką opiewa transakcja.
Podatek od nieruchomości
Podatek ten opłacają firmy, które są właścicielami różnych gruntów, budowli itp. Wartość takiego podatku ustalana jest przez gminy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania mają obowiązek zgłosić ten fakt do gminy, ponieważ wówczas może wzrosnąć podatek od nieruchomości. Wartość nie zmienia się jednak, jeśli wydzielona przestrzeń służy zarówno celom mieszkaniowym, jak i firmowym.