Nie można wymawiać się niechęcią do Internetu. własna witryna i zaistnienie w przynajmniej jednym medium społecznościowym stanowczo przyspiesza dotarcie do szerokiej rzeszy klientów. dlatego z utworzeniem firmowej witryny internetowej nie warto zwlekać.
Od czego zacząć?
Aby powstała strona internetowa, nieodzowne są dwie rzeczy:
- domena zawierająca albo nazwę firmy albo przedmiot jej działalności lub kombinacja z tych elementów oraz stosowną końcówce. W Polsce najczęściej wybieranymi końcówkami są : .pl, .com, .com.pl, .eu oraz tzw. domeny regionalne typu waw.pl, malopolska.pl - czyli wskazujące na miasto lub region działania firmy, jeśli ta działa lokalnie. Jednak wybór jest o wiele szerszy, o czym można przekonać się przeglądając oferty firm umożliwiających rejestrację i utrzymanie domeny
- hosting, czyli miejsce na pliki związane ze stroną
Domena
Kiedy już firma zdecyduje się na nazwę i domenę, powinna ją teraz zarejestrować. Domena będzie później odnawiana co roku - w wielu przypadkach można wykupić odnowienie na więcej, niż rok na raz.
Niektóre firmy kuszą klientów ofertą w stylu: rejestracja domeny za 0 zł. Później jednak odbija to sobie w cenie przedłużenia. Warto wiec zwrócić uwagę nie tylko na cenę samej rejestracji na pierwszy rok używania, ale i na cenę odnowy na kolejny rok lub lata.
Rejestracja przebiega analogicznie do kupowania usługi czy produktu przez Internet. Przy skorzystaniu z opłaty natychmiastowej, z zakupionej domeny można zacząć korzystać w ciągu kilku minut od zakupu i dokonania płatności.
Hosting
To warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale i na to, co w niej firma dostanie:
- ilość miejsca na dane - zazwyczaj to od 1 do nawet kilkuset GB
- ilość transferu - na który składa się to, co wrzuci się na stronę, jak i odwiedziny osób zainteresowany i ewentualne pobieranie przez nich danych w plikach pdf, .doc, czy zdjęć - tu też rozpiętość bywa różna - od 20 Gm do nawet nieskończoności
- ilość adresów e-mail i baz MySQL możliwych do utworzenia
- ilość podpiętych domen / subdomen
- ilość wgranych plików (a to zdjęcia, różne dokumenty itd)
- szybkość udzielanej pomocy
Po wniesieniu opłaty za miejsce pod stronę można przystąpić do jej tworzenia albo - jeśli domena i hosting były wykupione u innych usługodawców, - najpierw podpiąć domenę.
Sam zakup hostingu i domeny może trwać nie więcej, niż kilkanaście minut, jeśli dokonujemy szybkiej opłaty przez Internet. Warto jednak poświęcić dłuższą chwilę na porównanie ofert, strona bowiem powinna powstać w miarę szybko i działać bez zarzutu.