Jak zarejestrować domenę oraz kupić hosting dla strony firmy?

Kategoria:Nowości | |
Program do faktur
Dziś mówi się, że jak nie ma kogoś w sieci, to ten ktoś nie istnieje. Tak naprawdę świetnie odnosi się to przede wszystkim do firm - niezależnie od tego, czy te działają na rynku lokalnym, ogólnopolskim, czy międzynarodowym. Strona internetowa to jedna z podstaw biznesu w dzisiejszych czasach.

Nie można wymawiać się niechęcią do Internetu. własna witryna i zaistnienie w przynajmniej jednym medium społecznościowym stanowczo przyspiesza dotarcie do szerokiej rzeszy klientów. dlatego z utworzeniem firmowej witryny internetowej nie warto zwlekać.

Od czego zacząć?

Aby powstała strona internetowa, nieodzowne są dwie rzeczy:
  • domena zawierająca albo nazwę firmy albo przedmiot jej działalności lub kombinacja z tych elementów oraz stosowną końcówce. W Polsce najczęściej wybieranymi końcówkami są : .pl, .com, .com.pl, .eu oraz tzw. domeny regionalne typu waw.pl, malopolska.pl - czyli wskazujące na miasto lub region działania firmy, jeśli ta działa lokalnie. Jednak wybór jest o wiele szerszy, o czym można przekonać się przeglądając oferty firm umożliwiających rejestrację i utrzymanie domeny
  • hosting, czyli miejsce na pliki związane ze stroną
Pierwsza ważna informacja: domeny i hostingu nie trzeba koniecznie kupować u jednego usługodawcy. Zdarza się, że jedna firma ma domeny w rozsądnych cenach, a inna korzystniejsze zasady hostingowe.

Domena

Kiedy już firma zdecyduje się na nazwę i domenę, powinna ją teraz zarejestrować. Domena będzie później odnawiana co roku - w wielu przypadkach można wykupić odnowienie na więcej, niż rok na raz.

Niektóre firmy kuszą klientów ofertą w stylu: rejestracja domeny za 0 zł. Później jednak odbija to sobie w cenie przedłużenia. Warto wiec zwrócić uwagę nie tylko na cenę samej rejestracji na pierwszy rok używania, ale i na cenę odnowy na kolejny rok lub lata.

Rejestracja przebiega analogicznie do kupowania usługi czy produktu przez Internet. Przy skorzystaniu z opłaty natychmiastowej, z zakupionej domeny można zacząć korzystać w ciągu kilku minut od zakupu i dokonania płatności.

Hosting

To warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale i na to, co w niej firma dostanie:
  • ilość miejsca na dane - zazwyczaj to od 1 do nawet kilkuset GB
  • ilość transferu - na który składa się to, co wrzuci się na stronę, jak i odwiedziny osób zainteresowany i ewentualne pobieranie przez nich danych w plikach pdf, .doc, czy zdjęć - tu też rozpiętość bywa różna - od 20 Gm do nawet nieskończoności
  • ilość adresów e-mail i baz MySQL możliwych do utworzenia
  • ilość podpiętych domen / subdomen
  • ilość wgranych plików (a to zdjęcia, różne dokumenty itd)
  • szybkość udzielanej pomocy
Zdarza się, że hostingodawcą ogłasza tymczasową promocję i nie podaje, ile będzie ona trwać - zapewnia w niej np. hosting na rok za 10% zwykłej ceny albo za 20-30 zł, nie pisząc przy tym w widocznym miejscu, ile trzeba będzie za usługę zapłacić, kiedy promocja się skończy. Warto to ustalić przed zakupem hostingu.

Po wniesieniu opłaty za miejsce pod stronę można przystąpić do jej tworzenia albo - jeśli domena i hosting były wykupione u innych usługodawców, - najpierw podpiąć domenę.

Sam zakup hostingu i domeny może trwać nie więcej, niż kilkanaście minut, jeśli dokonujemy szybkiej opłaty przez Internet. Warto jednak poświęcić dłuższą chwilę na porównanie ofert, strona bowiem powinna powstać w miarę szybko i działać bez zarzutu.