Jak założyć firmę? Wyjaśniamy!

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Upraszczanie zawiłych procedur, jakie wiązały się z założeniem firmy jeszcze kilka lat wstecz, spowodowały, że małe firmy otwierane są obecnie i szybciej i chętniej. Niegdyś aby rozpocząć własną działalność gospodarczą, byliśmy odsyłani od urzędu do urzędu i od okienka do okienka.

Na szczęście cyfryzacja poszła do przodu i obecnie założenie własnej firmy odbywa się praktycznie w jednym miejscu. Co więcej, dzięki narzędziu rządowemu, można tego dokonać nawet przez internet.

Określenie rodzaju działalności gospodarczej.

Każda działalność gospodarcza musi być określona ściśle według kodów PKD. Przegląd pełnej klasyfikacji kodów PKD pozwoli przyszłemu przedsiębiorcy ustalić zakres swojej działalności. Jeden przedsiębiorca może wybrać w ramach jednej działalności kilka jej typów równocześnie, zależnie od stopnia rozpiętości prac przyszłej firmy. PKD ułatwia administracji publicznej lokalizowanie działalności w rejestrach i systemach informacyjnych, a także w danych statystycznych.

Sprawy księgowe firmy.

Każda firma ma obowiązek prowadzenia rzetelnej ewidencji księgowej. Dokumentację księgową firmy można powierzyć biurom księgowym, ale równie dobrze można zająć się tym zadaniem samodzielnie. Pamiętajmy jednak o tym, że błędy mogą kosztować przedsiębiorcę naprawdę dużo i księgowość należy prowadzić bardzo dokładnie.

Dobrym narzędziem, do intuicyjnego prowadzenia księgowości firmowej, są nowoczesne programy, których można używać online. Wygodna księgowość internetowa, z programem do fakturowania i wprowadzania różnego rodzaju kosztów, to spore ułatwienie dla całościowego funkcjonowania małego i dużego przedsiębiorstwa.

Wniosek CEIDG-1

W celu zarejestrowania nowej firmy, wystarczy złożyć wniosek w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli wniosek CEIDG-1. Określa się w nim jednoznacznie dane właściciela oraz samej firmy, zasięg jej działalności, miejsce, datę w której rozpocznie się działalność. Musimy tu umieścić wszelkie informacje łącznie ze wskazaniem rodzaju księgowości, ilości zatrudnionych osób, nazwą firmy i adresem jej siedziby. Specjalnie przygotowany kreator pomoże w wypełnieniu formularza krok po kroku.

Wysłany wniosek powoduje jednocześnie:
  • uzyskanie wpisu w rejestrze REGON
  • zgłoszenie otwieranej działalności do naczelnika odpowiedniego urzędu skarbowego
  • oświadczenie o formie opodatkowania
  • zgłoszenie do ZUS
Konto bankowe.

Każdy nowy przedsiębiorca ma obowiązek założenie firmowego konta bankowego, które będzie przyporządkowane konkretnie do spraw otwieranej działalności. Konto można założyć już po wysłaniu wniosku CEIDG-1. Obecnie konta firmowe w bankach można także bez problemu założyć za pośrednictwem internetu, bez wychodzenia z domu.