Jak założyć firmę przez Internet w kilku krokach?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Założenie własnej działalności gospodarczej jest marzeniem niejednej osoby. Wielu z nas wydaje się, że obowiązki z tym związane są zbyt wymagające. Jednak korzyści zachęcają do spróbowania swoich sił.

Zatem dziś zaprezentujemy, jak założyć firmę przez internet.

Jak otworzyć własną firmę?

Jeszcze niedawno założenie własnej firmy wiązało się z wizytą w urzędzie gminy. Należało dostarczyć ręcznie wypełniony wniosek urzędnikowi, który następnie zajmował się rejestrowaniem działalności. Obecnie możemy wykonać te czynności bez wychodzenia z domu. Wystarczy podłączenie do internetu.

Założenie firmy przez internet to jedno z prostszych zadań, które możemy wykonać na stronie rządowej rejestracji. Zwłaszcza w przypadku jednoosobowej działalności. Załatwienie wszelkich formalności nigdy nie było łatwiejsze.

Jak złożyć wniosek o wpis do CEIDG z domu?

Do założenia firmy wystarczy posiadać profil zaufany. Następnie wchodzimy na stronę rządową, na której możemy złożyć wirtualny wniosek o wpis do rejestru CEIDG-1 online. Dzięki profilowi zaufanemu możemy wypełnić wniosek, a następnie wysłać do odpowiedniego urzędu.

Wniosek zostanie automatycznie wysłany do Urzędu Skarbowego, Głównego urzędu Statystycznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Gdy wniosek zostanie przyjęty, nasza firma w końcu zacznie istnieć.

W przypadku, gdy nie posiadamy profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego, możemy wypełnić anonimowy wniosek o wpis do CEIDG. Wtedy otrzymamy kod, który należy zanieść do urzędu gminy, by potwierdzić założenie firmy.

Jakie dane są konieczne go wniosku CEIDG?

We wniosku będzie musieli uzupełnić następujące informacje:
 • Nazwa firmy – w przypadku firm jednoosobowych przeważnie bierze się imię i nazwisko właściciela działalności
 • Data rozpoczęcia działalności
 • Adres siedziby firmy – w przypadku działalności jednoosobowych można podać własny adres zamieszkania
 • Kod PKD – określa przedmiot działalności firmy; najlepiej wybrać jeden główny oraz kilka dodatkowych, które opisują działalność
Te dane wystarczą, by rozpocząć swoją własną działalność gospodarczą.

Formalności związane z założeniem własnej działalności gospodarczej.

Zanim ruszymy ze swoją firmą, musimy pamiętać o jeszcze kilku kwestiach, które są konieczne przed rozpoczęciem biznesu.

Przede wszystkim chodzi o formę opodatkowania. Można zdecydować się na:
 • Odprowadzania podatku na zasadach ogólnych
 • - Gdy dochód roczny nie przekroczy 120000 zł, podatek wynosi 17%
  - Powyżej tej kwoty, podatek wynosi 20400zł + 32%
 • Odprowadzania podatku na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
 • Odprowadzania podatku na zasadach podatku liniowego ze stałą stawką 19%
 • Karta podatkowa
Ważne jest także posiadanie rachunku firmowego i księgowości. Rachunek można założyć niemal w każdym banku. Warto zatem przejrzeć oferty i wybrać najbardziej nam odpowiadającą. W kwestii księgowości możemy sami zająć się prowadzeniem ksiąg finansowych, lecz o wiele lepiej postawić na współpracę z biurem rachunkowym.

Kiedy można rozpocząć działanie firmy?

Przepisy jasno mówią, że pierwszy dzień działalności to także pierwszy dzień, w którym firma zaczyna oferować swoje usługi lub produkty klientom. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad datą podaną we wniosku. Jeśli zbytnio wybiega wprzód, to do tego czasu nie można rozpocząć świadczenia usług i sprzedaży produktów.

Lepiej wybierać jak najwcześniejszy termin. Wystarczy wtedy zatwierdzenie wniosku o wpis do CEIDG lub potwierdzenie wysłania wniosku online, a firma będzie mogła ruszyć i zarabiać na siebie.