Jak ją rozliczyć?
W celu prawidłowego rozliczenia kilometrówki musimy wiedzieć jaką pojemność skokową ma silnik pojazdu, który wykorzystujemy w firmie. To z kolei jest niezbędne w celu dobrania stawki za 1 km, którą określają odpowiednie przepisy.
Aktualnie obowiązujące są dwie stawki:
- dla pojazdów o pojemności do 900 cm3 - 0.5214
- dla pojazdów o pojemności powyżej 900 cm3 - 0.8358
Przykład: jeżeli samochodem prywatnym o pojemności 2000 cm3 przejechaliśmy w miesiącu bieżącym 100km, wówczas możemy odliczyć maksymalnie 83 zł 58 gr. Maksymalnie ponieważ odliczenie musi pokrywać się z fakturami zakupu związanymi z pojazdem, które zaliczają się do kosztów uzyskania przychodu. Takimi kosztami z pewnością będą zakup paliwa czy serwis samochodu.
W przypadku gdy koszty pojazdu są niższe od obliczonego limitu powstaje nadwyżka, którą można przenieść na kolejny miesiąc. Gdy wydatki są większe od limitu kilometrówki to w koszty możemy wliczyć tylko kwotę limitu. Różnicę między kosztami a limitem przenosimy na okres kolejny.
Automatyczne rozliczanie kilometrówki w Intaxo
Ponieważ obliczanie kilometrówki w praktyce może stwarzać wiele problemów, warto zastanowić się nad wykorzystaniem systemu Intaxo, który taką możliwość posiada. Funkcja kilometrówki w Intaxo jest maksymalnie zautomatyzowana. Użytkownik musi jedynie dodać pojazd prywatny, rejestrować przejechane trasy i koszty związane z pojazdem. Wpisy w KPiR i rejestrze VAT tworzone są automatycznie.
Rozliczaj kilometrówkę!
Załóż konto w Intaxo i rozliczaj kilometrówkę bez problemów.Zakładam kontoW celu rozpoczęcia rozliczania kilometrówki, trzeba najpierw dodać pojazd. W tym celu należy przejść do zakładki Koszty a następnie Pojazdy i dodać pojazd prywatny. Kliknięcie przycisku Pojazd prywatny (kilometrówka) otworzy formularz rejestracji pojazdu jak poniżej:
Po dodaniu pojazdu można przystąpić do rejestracji kosztów eksploatacji. Najlepiej zrobić to bezpośrednio z zakładki Pojazdy lub z zakładki Koszty. W tym drugim przypadku, jeśli pojazdów jest więcej niż jeden, należy sprawdzić, czy wybraliśmy właściwy pojazd.
Rejestracja tras jest bajecznie prosta. Screeny poniżej przedstawiają zarejestrowane trasy w miesiącach styczniu i lutym oraz zestawienie tras, limitów i uwzględnionych kosztów w oknie podglądu ewidencji przebiegu pojazdu.
Koszy ujęte w ewidencji przebiegu pojazdu są księgowane automatycznie zarówno w Księdze Przychodów i Rozchodów jak i rejestrze VAT zakupów.