Jak monitorować aktywność komputera pracownika?

Kategoria:Nowości | |
Program do faktur
W polskim porządku prawnym pracodawca ma prawo do monitorowania aktywności pracowników, o ile nie narusza tym prawa do prywatności ani wolności i tajemnicy korespondencji. Zgoda pracownika nie jest konieczna, ale informacja o kontroli powinna zostać zawarta w regulaminie pracy. Należy też pamiętać, że służbowy komputer jest własnością pracodawcy i powinien być używany do realizacji zadań związanych ze świadczeniem pracy.

Programy monitorujące aktywność komputerów to nie tylko analiza czasu pracy czy kontrola wywiązywania się z powierzonych zadań, to także ochrona przed zagrożeniami w sieci i przed wyciekami wrażliwych danych. Poniżej przedstawiono zestawienie najpopularniejszych programów używanych do kontroli pracowników:

1. ActivREC

To polski program do monitoringu aktywności w czasie rzeczywistym. Pierwszą funkcją jest zwiększenie efektywności, gdyż na bieżąco pokazuje strony internetowe odwiedzane przez pracowników, rodzaj używanej przeglądarki internetowej wraz z tytułem otwartego okna, adresem i czasem spędzonym na danej stronie. Drugą funkcją jest zwiększenie bezpieczeństwa, poprzez generowanie alertów wyświetlanych w przypadku użycia portów USB i zewnętrznych dysków. Więcej o funkcjonalności oprogramowania można przeczytać na stronie activrec.com

2. TimeCamp

TimeCamp również jest polską aplikacją, stworzoną do ewidencjonowania czasu pracy i transparentnego przedstawiania uzyskanych wyników. Automatycznie rejestruje aktywność na komputerze i generuje czytelne raporty dla pracownika i przełożonego. Dzięki spersonalizowanym kategoriom z zakresu zarządzania danymi, mierzenia aktywności i efektywności, rekomendowana jest dla osób świadczących pracę w sposób zdalny.

3. Teramind

To jeden z bardziej popularnych programów służących do wykrywania zagrożeń wewnętrznych i dokładnej rejestracji czasu pracy. Jest programem wspomagającym dla zespołów monitorujących naruszenia zasad wewnątrz organizacji. Rejestruje wszystkie akcje przeprowadzone przez użytkownika systemu i zapobiega niepożądanym zachowaniom poprzez natychmiastowe powiadomienia i blokady systemu. Dzięki temu umożliwia zdalne odłączenie zewnętrznych urządzeń, chroni przed kradzieżą informacji i wyciekiem danych.

4. ActivTrak

Program szczególnie jest polecany dla przedsiębiorstw, które zatrudniają powyżej 1000 pracowników. Dedykowany dla IT managerów oraz osób pracujących w branży HR, z tego względu, że skupia się na mierzeniu produktywności pracowników i czasu spędzanego na poszczególnych stronach. Nie tylko rejestruje paski i adresy URL, ale wykonuje także screeny. Przy tym posiada bardzo prosty i czytelny interfejs.

5. TimeDoctor

To kolejne proste urządzenie do śledzenia czasu pracy i wydajności pracowników. Jego funkcje to: wykonywanie zrzutów ekranu, monitorowanie czatów i śledzenie stron internetowych odwiedzanych w przeglądarce. Przeznaczona dla firm, zatrudniających od 20 do 500 osób. Charakteryzuje się estetycznym wyglądem i prostą szatą graficzną.

6. VeriClock

Aplikacja pochodząca z Kanady wyróżnia się niską ceną i prostotą użytkowania. Obsługuje systemy komputerowe oraz Androida i iOs. Niestety, liczba funkcji jest mocno ograniczona i dotyczy głównie rejestracji czasu pracy. Rekomendowana dla osób, którym zależy wyłącznie na rejestracji czasu pracy.

7. DeskTime

Ostatnia propozycja to program DeskTime, który na bieżąco mierzy i ocenia produktywność pracowników. Na podstawie tych danych system potrafi obliczyć, ile średnio czasu jest niezbędne do wykonania danego projektu. Na podstawie raportów można wykluczyć, które z codziennych czynności są bezproduktywne.