Jak i kiedy złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny zakupionego samochodu?

Kategoria: | |
Program do faktur
Z roku na rok coraz większą popularnością zyskuje nabywanie pojazdów na rynku wtórnym. Dzieje się tak, ponieważ takie auto można nabyć po o wiele niższej cenie, niż w przypadku kupna samochodu prosto z salonu. Należy jednak zaznaczyć, że z takim działaniem wiąże się również pewne ryzyko, ponieważ wiele osób sprzedających nam samochód ukrywa prawdziwy jego przebieg, a także to, że taki pojazd jest bezwypadkowy.

Warto jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu cywilnego, kupujący ma sposobność złożenia oświadczenia o obniżeniu ceny zakupionego pojazdu, jeżeli okazał się on wadliwy i została taka informacja przed nami ukryta. Oświadczenie o obniżeniu ceny to nic innego, jak swoiste uprawnienie, które doprowadza do stanu do stanu ekwiwalentności świadczeń stron umowy sprzedaży. Należy też zaznaczyć, że w przypadku złożenia takiego oświadczenia przez kupującego jest dopuszczalne to, aby sprzedawca zaproponował takiej osobie w ramach zadośćuczynienia wymiany pojazdu, bądź też usunięcia z niego konkretnej wady. Oczywiście to, czy na takie rozwiązanie zgodzi się kupujący zależy tylko od niego i działanie takie nie powinno być warunkiem stawianym przez sprzedającego.

W jakim przypadku możemy złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny zakupionego pojazdu?

Oświadczenie o obniżeniu ceny zakupionego pojazdu możemy złożyć w kilku konkretnych przypadkach, a można do nich zaliczyć przede wszystkim takie sytuacje jak:
  • wydanie pojazdu wystąpiło w stanie niezupełnym
  • sprzedawca zataił przed kupującym istotne wady pojazdu
  • pojazd nie nadaje się do celu, o którym kupujący informował sprzedawcę przy podpisywaniu umowy sprzedaży
  • brak właściwości pojazdu, o których kupujący przez sprzedającego został zapewniony
Obniżenie ceny lub odstąpienie od zawartej umowy.

Gdy zakupiony przez nas pojazd ma wadę należy pamiętać, że mamy możliwość nie tylko złożenia oświadczenia o obniżeniu ceny, ale również możliwość do odstąpienia od zawartej umowy. W takim przypadku osoba, która sprzedała nam samochód ma obowiązek zwrócić kupującemu należne pieniądze, bądź po prostu pojazd naprawić lub wymienić. Dzięki zastosowaniu takiej regulacji, kupujący ma zapewnioną ochronę przez nieuczciwymi sprzedawcami, których niestety w obecnych czasach nie brakuje. Z kolei, jeżeli chodzi o odstąpienie od umowy to sprzedawca ma obowiązek zwrócić kupującemu całą kwotę, jaką on zapłacić za samochód i bez naliczania jakichkolwiek dodatkowych kosztów.

Aby złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny musi mieć miejsce istotna wada pojazdu.

Istotna wada pojazdu jest priorytetem do tego, aby móc skutecznie złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny pojazdu. Dzieje się tak, ponieważ ma to za zadanie uchronić sprzedających przez nieuczciwymi kupującymi. Ograniczenie to ma zapobiegać nadużyciom stosowanym przez klientów. W związku z tym przez wadę istotną należy rozumieć nic innego, jak sytuację, w której zostaje ograniczone, bądź całkowicie uniemożliwione korzystanie z zakupionego pojazdu.

Podsumowanie.

Oświadczenie o obniżeniu ceny to nic innego, jak swoiste uprawnienie, które doprowadza do stanu do stanu ekwiwalentności świadczeń stron umowy sprzedaży. Należy też zaznaczyć, że w przypadku złożenia takiego oświadczenia przez kupującego jest dopuszczalne to, aby sprzedawca zaproponował takiej osobie w ramach zadośćuczynienia wymiany pojazdu, bądź też usunięcia z niego konkretnej wady. Gdy zakupiony przez nas pojazd ma wadę należy pamiętać, że mamy możliwość nie tylko złożenia oświadczenia o obniżeniu ceny, ale również możliwość do odstąpienia od zawartej umowy.