Przed napisaniem biznesplanu należy mieć dobry pomysł, który będzie można zrealizować w praktyce. Nie ma ogólnego wzorca, ważny jest cel przedsięwzięcia, specyfika branży, dzięki którym będzie miał konkretną objętość i strukturę.
Czy biznesplan pozwoli zrealizować z powodzeniem dane przedsięwzięcie?
Sporządzając biznesplan dla realizacji swojego pomysłu, warto wykonać zwięzłe opisy zadań, które będą musiały być zrealizowane. Ujmując ewentualne zagrożenia, jakie mogą mieć miejsce podczas realizacji przedsięwzięcia, można przemyśleć metody ich usunięcia lub znacznego ograniczenia. Jeżeli taki dokument musi zostać przedłożony w banku albo ma zaciekawić ważnego inwestora trzeba wzbudzić zainteresowanie planowaną koncepcją. Uwzględniając wymagania każdego z nich, bank będzie zwracał uwagę na osiągane obroty i rentowność firmy, natomiast dla inwestora ważna będzie wydajność angażowanego kapitału. Dlaczego? Obydwie strony chcą wiedzieć, jak zainwestowane środki finansowe będą wydawane.
Opracowując biznesplan przedsięwzięcia głównie zwraca się uwagę na wykonalność dokonanych w nim zapisów, chodzi o aspekt opisowy oraz finansowy. Taki dokument jest dla przedsiębiorcy bardzo ważny, ponieważ skłania do dogłębnego poznania zagadnień związanych z specyfiką danej gałęzi gospodarki. Nabyć wiedzę z zagadnień prowadzenia księgowości zgodnie z przepisami prawa w odniesieniu do prowadzonej działalności. Można, więc, stwierdzić, że przygotowywanie biznesplanu wymaga pogłębiania wiedzy, która przyda się podczas prowadzenia firmy.
Czy biznesplan pozwoli uniknąć błędów podczas realizacji przedsięwzięcia?
Przedsiębiorca opracowując biznesplan poznaje całą strukturę rynku, narzędzia marketingowe a także finansowe, a to wszystko pozwoli nabyć wiedzę na temat szacowania ryzyka. Jaki powinien być biznesplan?
- Opis nie powinien być obszerny, lecz zwięzły
- Powinien być napisany w przejrzysty sposób, aby został zrozumiany przez osoby czytające, trzeba unikać zbyt dużej ilości danych liczbowych i technicznych zwrotów
- Biznesplan musi stanowić całość, nie mogą być pominięte takie informacje jak: opis działań marketingowych czy opis cech konkurencji
- Wymogiem jest zgodność części finansowej i opisowej biznesplanu
- Realność planu oraz jego cel jest podstawą uznania go za skuteczny, nie może być napisany w oderwaniu od panujących realiów, założenia finansowe muszą być poddane wstępnej weryfikacji
Rzetelnie sporządzony biznesplan wspiera przedsiębiorcę w zarządzaniu firmą, ponadto przyczynia się do jego pozycji na rynku. Zabezpieczy przed podejmowaniem niecelowego ryzyka, co pozwoli na przetrwanie w trudniejszych czasach i dynamizację w lepszych czasach. Taki dokument precyzuje działanie przedsiębiorstwa w pewnym okresie. Przedsiębiorca może poznać mocne i słabe strony swojej firmy w środowisku gospodarczym. Każdy ma świadomość, że nie można przewidzieć przyszłości, dlatego biznesplan pozwoli zmniejszyć niepewność, dokonać oceny możliwości podejmowanych działań. A także poznanie problemów, jakie mogą się pojawić, podczas realizacji przedsięwzięcia, co prowadzi do ograniczenia ryzyka i podjęcia niewłaściwych decyzji.