Ile zarabiają polscy blogerzy? Case study.

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Zarobki blogerów to jeden z tematów od dłuższego czasu elektryzujących polską opinię publiczną, a przynajmniej tę jej część, która interesuje się internetem. W końcu prowadzenie wlasnego bloga nie jest "prawdziwą pracą", natomiast blogerzy rzekomo zarabiają naprawdę nieprzyzwoite sumy.

A jak jest z tym w rzeczywistości? Obiektywne dane dowodzą, że na wysokie lub w miarę wysokie zarobki tak naprawdę może liczyć jedynie niewielka część blogerów. Wiele zależy tutaj nie tylko od tematyki bloga, ale również jego popularności. Trudno więc mówić na przykład o zarobkach "blogerek modowych". Osób, które prowadzą swojego bloga poświęconego tematyce szeroko rozumianej mody są bowiem setki, jeżeli nie tysiące. Na owe mityczne wielokrotnie przewyższające średnią krajową może zaś liczyć jedynie kilka gwiazd.

Ile naprawdę zarabiają polscy blogerzy?

Według danych zebranych i opracowanych przez BLOGmedia średnie wynagrodzenie za wpis wśród polskich blogerów wynosi 1853 zł w przypadku tradycyjnego rozliczenia oraz 672 zł w przypadku rozliczenia barterowego. Warto jednak zauważyć, zebrane dane pochodzą od jedynie nieco ponad 430 blogerów reprezentujących różne dziedziny. Autorzy zestawienia nie podają informacji co do tego, jaki stosunek blogów małych do blogów dużych został zachowany w badaniu: sądząc po rezultatach badania można jednak wnioskować, że przyjęta metodologia nie do końca odzwierciedla rzeczywistość. Dlaczego? W badaniu na jeden duży, dobrze prosperujący blog mogło przypadać 10 blogów małych.

Tymczasem w odniesieniu do internetu raczej trudno byłoby przyjąć takie proporcje za prawdziwe: każdy, kto próbował na własną rękę zgłębiać ten temat, wie na przykład doskonale, że bez większego trudu można znaleźć nie dziesiątki, lecz setki blogów poświęconych na przykład tematyce lifestylowej. Ilu więc kiepsko zarabiających blogerów przypada na jednego osiągającego wysokie dochody? Nie można tego określić bez dysponowania chociażby przybliżonymi informacjami na temat rozmiarów polskiej blogosfery, a jak na razie nikt takimi danymi jeszcze nie dysponuje.

Z tego powodu, bardzo możliwe, że rezultaty cytowanego opracowania zostały- w trudnej do precyzyjnego określenia mierze- zafałszowane przez nieodpowiadający rzeczywistości stosunek dużych blogów do blogów małych(lub bardzo małych).

Jeżeli jednak opierać się na danych podawanych przez BLOGmedia, to na najwyższe zarobki mogą liczyć prowadzący blogi poświęcone rodzicielstwu(prawie 2700 zł za wpis rozliczany tradycyjnie) oraz blogerzy lifestylowi(ponad 850 zł za jeden wpis barterowy). 

Jednocześnie nie można pominąć faktu, że zarobki blogerów w ogromnej mierze zależą nie tylko od tematyki bloga, ale również ilości odsłon. Na roczne zarobki przekraczające kwotę 250 tysięcy złotych mogą liczyć jedynie ci blogerzy, których blogi notują ponad milion wyświetleń w ciągu każdego miesiąca.

W przypadku blogów notujących od 100 do 150 tysięcy odsłon miesięcznie średnie roczne zarobki będą wynosić zaś już o wiele mniej, bo nieco ponad 27 tysięcy złotych, czyli trochę ponad 2200 zł miesięcznie. Przy czym również tutaj należy pamiętać nie tylko o zastrzeżeniach sformułowanych powyżej(dość mała "grupa badawcza), ale również o tym, że prawdopobnie w przypadku wszystkich kategorii jeżeli chodzi o rozmiar bloga ogromną rolę w zakresie zarobków blogera odgrywa także wybrana przez niego tematyka. Inaczej mówiąc: 125 tysięcy odsłon miesięcznie może zapewnić około 3 400 złotych blogerowi piszącemu o modzie oraz mniej więcej 1100 złotych miesięcznie blogerowi piszącemu na przykład o książkach.

Co więcej, badanie zostało przeprowadzone metodą ankietową, czyli de facto możemy opierać się tylko i wyłącznie na tym, co sami blogerzy ujawniają na temat zarobków, a nie na żadnych obiektywnych danych.