Ile tak naprawdę kosztuje założenie firmy?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Coraz większa liczba osób rezygnuje z pracy etatowej na rzecz prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Jeszcze kilka lat temu uruchomienie działalności już na starcie wiązało się ze sporymi kosztami. Na szczęście wiele w tej materii się zmieniło. Podpowiadamy, ile kosztuje założenie firmy obecnie.

Najbardziej powszechnym modelem prowadzenia firmy jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Oznacza to, że przedsiębiorca sam (lub za pośrednictwem biura rachunkowego) dokonuje rozliczeń podatkowych oraz odpowiada za zobowiązania firmy swoim majątkiem. Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest darmowa – w tym celu wystarczy udać się do dowolnego urzędu miasta/gminy na terenie Polski i złożyć tam wypełniony wcześniej formularz CEIDG-1. Formularz ten można również złożyć listem poleconym (z tym, że podpis podatnika musi być poświadczony notarialnie, a to wiąże się już z kosztami usługi notariusza) bądź drogą elektroniczną z wykorzystaniem podpisu elektronicznego (do zakupienia w specjalizujących się w tym firmach) lub tzw. profilu zaufanego (jego uzyskanie wymaga jednej wizyty w urzędzie i jest bezpłatne).

Kolejna sprawa to rejestracja firmy dla celów podatku VAT. Do końca 2014 r. wydanie potwierdzenia o rejestracji czynnego podatnika VAT lub zwolnionego podatnika VAT kosztowało 170 zł. Obecnie rejestracja taka jest bezpłatna. W tym celu należy dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego formularz VAT-R.

Koniecznym krokiem podczas uruchamiania działalności gospodarczej jest wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. We wcześniej wspomnianym formularzu CEIDG-1 przedsiębiorca zgłasza się bowiem jako płatnik składek ZUS, ale nie jako osoba ubezpieczona. Trzeba więc udać się do terenowego oddziału ZUS-u i złożyć tam wypełniony druk ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Za to również nie trzeba nic płacić.

To, ile kosztuje założenie firmy jest jednak tak naprawdę zależne od rodzaju działalności. Przedsiębiorcy, którzy planują np. uruchomienie restauracji lub sklepu muszą liczyć się z opłatą za wydanie licencji, jeśli będą w niej sprzedawać alkohol. Odpowiednią licencję posiadać muszą również m.in. taksówkarze. Niewielkie koszty są ponadto związane z otwarciem konta firmowego, choć większość banków nie wymaga już od przedsiębiorców żadnych opłat na starcie, a jedynie co miesiąc pobiera prowizję za prowadzenie rachunku czy korzystanie z karty. Wiele osób rozpoczynających działalność decyduje się także na wyrobienie firmowej pieczątki (choć nie jest to wymagane żadnymi przepisami). Najtańsza pieczątka kosztuje około 30-50 zł.

Oczywiście należy mieć świadomość, że w koszty uruchomienia firmy trzeba też wliczyć zakup wszystkich niezbędnych towarów, materiałów, sprzętów czy opłatę za wynajem biura. Sama rejestracja urzędowo-prawna działalności jest jednak w większości przypadków bezpłatna.