Ile kosztuje startup?

Kategoria:Nowości | |
Program do faktur
W dzisiejszych czasach chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o jakimś startupie, na którym twórcy dorobili się ogromnych pieniędzy. Pierwszy z brzegu przykładem jest portal Facebook, który ze zwykłej aplikacji internetowej urósł do jednego z największych przedsiębiorstw na świecie.

Wielu chciałoby powtórzyć ten sukces, jednak nie jest to takie proste. Nie wystarczy sam pomysł - ważne są również pieniądze potrzebne do jego realizacji. Ile kosztuje założenie startupu? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Startup - co to jest?

Zanim przejdziemy do konkretów, to przybliżmy nieco pojęcie samego słowa "startup". Otóż może to być zarówno innowacyjny produkt lub usługa, jak i niespotykany do tej pory formy ich sprzedaży. Dodatkowo przedsięwzięcie to w początkowych etapach narażone jest na działanie w ryzykowanych warunkach oraz przy całkowitym braku pewności czy uda się osiągnąć sukces. Wiąże się to z tym, że nowego modelu biznesowego nie da się w żaden sposób do niczego odnieść, ani porównać, ponieważ do tej pory nikt nie prowadził podobnej działalności.

Co wpływa na koszt założenia startupu?

Pierwszym krokiem do stworzenia startupu jest oczywiście pomysł - innowacyjny i dotąd niespotykany. Jednak wprowadzenie go w życie wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów. Jakich dokładnie? Przede wszystkim te związane z założeniem firmy, przygotowaniem projektów, stworzeniem produktu oraz jego testowaniem, obsługą prawną i księgową, działaniami marketingowymi oraz utrzymaniem się na rynku.

Pierwszym kosztem z jakim należy się liczyć jest przygotowanie projektu startupu. Można to oczywiście zrobić samemu i wówczas nie będzie nas to kosztowało ani złotówki, jednak w przypadku skomplikowanych projektów należy stworzyć profesjonalną specyfikację funkcjonalno-techniczną, która może nas kosztować nawet 40 tysięcy złotych.Kolejny większy wydatek wiąże się ze stworzeniem produktu, na którym ma się opierać startup. Jaki jest tego koszt?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ uzależnione jest to od poziomu skomplikowania systemu. Jeżeli działamy w oparciu o gotowe szablony, kosztować nas to będzie kilkaset złotych. W przypadku rozbudowanych serwisów internetowych z wieloma funkcjonalnościami koszt ten może jednak znacznie przekroczyć milion złotych.

Znaczący koszt mogą stanowić również przeprowadzane działania marketingowe. Stworzenie innowacyjnego produktu nic nam nie da, jeżeli nie zostanie on w odpowiedni sposób wypromowany. Trzeba jednak zrobić to z głową, ponieważ wiele startupów, pomimo ogromnych nakładów na reklamę nie osiągnęło znaczącego sukcesu.

W jaki sposób sfinansować startup?

Wysokie koszty początkowe sprawiają, że wiele osób mających pomysł, nie jest w stanie go zrealizować z powodu braku odpowiednich środków własnych. Można oczywiście starać się o kredyt w banku, jednak wszelkie instytucje finansowe raczej niezbyt przychylnym okiem patrzą na nowo powstające firmy. Gdzie w takim razie szukać pieniędzy na założenie startupu?

Jedną z możliwości jest znalezienie inwestora, który dysponuje odpowiednimi funduszami i jest w stanie przeznaczyć je na nasz biznes. W tym momencie należy jednak mieć na uwadze, że startup w tym momencie staje się wspólnym biznesem. Dlatego ważne jest znalezienie odpowiedniego partnera, który przede wszystkim będzie przyczyniał się do rozwoju firmy, a nie blokowania wszelkich działań.