Hashtag – ważny element w komunikacji marketingowej

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Obecnie sieci społecznościowe są najlepszą platformą do komunikacji z potencjalnymi klientami. Wiele firm osiąga zyski dzięki skutecznej promocji produktów i usług w świecie online. Bardzo ważnym jest wykorzystanie wszystkich dostępnych narzędzi i możliwości.

Wielu marketerów, realizując kampanie marketingowe online, zapominają o ważnym elemencie, jakim jest hashtag, który pomaga dotrzeć do użytkowników i uzyskać informacje zwrotne.

Hashtag, czyli słowo lub wyrażenie, które poprzedzone jest charakterystycznym symbolem „#”, potocznie nazywanym kratką. Z angielskiego symbol „#” oznacza hash. Hashtagi są wykorzystywane do organizowania treści, czyli grupowania do odpowiednich kanałów. To właśnie za pomocą hashtagu możesz eksponować swoje treści, docierając do odpowiednich odbiorców (blog.brand24.pl). Innymi słowy, jeśli dodasz „#” przed jakimkolwiek słowem w poście, ludzie będą mogli kliknąć to słowo i zobaczyć wszystkie wiadomości z tym samym hashtagiem. Eksperci rozróżniają trzy typy hashtagów dla biznesu:

Ogólne hashtagi

Ten typ jest łatwym sposobem do wyróżnienia i podkreślenia słów kluczowych, przejrzystej klasyfikacji publikowanych treści oraz lepszego ich pozycjonowania w sieci internetowej. Ogólne hashtagi są długoterminowe oraz nie dotyczą bezpośrednio marki. Pomagają ludziom trafić na Twoje posty podczas wyszukiwania tematów, związanych z ich zainteresowaniami i potrzebami. Użycie popularnych słów nie gwarantuje jednak widoczności Twojej strony w każdym z wyników poszukiwań internautów. Im więcej materiałów używa wspólnego hashtagu, tym mniej widoczna jest Twoja treść. Z drugiej strony, rzadko używane hashtagi mogą przyczynić się ku temu, że Twój post zostanie niezauważony w ogóle, bo nikt nie będzie szukać treści, wykorzystując rzadko używane hasło. Jak znaleźć idealne słowa kluczowe? Świetnie sprawdzają się tu narzędzia SEO, np. Google Word Planner, Ahrefs, Key Collector itp.

Hashtagi marki/brandu

Ten typ pomoże zwiększyć świadomość marki. Przede wszystkim użyj nazwy swojej firmy. Używanie hasła biznesowego jako hashtagu jest również bardzo skutecznym. Dobrym przykładem jest hasło Nike, które jest dobrze kojarzonym i rozpoznawalnym „#JustDoIt”; Frugo – „No to Frugo!”; Nokia – „Connecting People”.

Hashtagi kampanii reklamowych

Podczas uruchamiania nowej kampanii utwórz hashtag – nazwę kampanii reklamowej. Pamiętaj słowo lub wyraz powinno być unikalne i łatwe do zapamiętania. Warto sprawdzić czy wybrany hashtag nie był wykorzystywany wcześniej przez inne marki.

Podsumowując, hashtagi mogą być bardzo pomocne w realizacji strategii marketingowej marki. Nie warto jednak przesadzać - nie denerwuj subskrybentów, używając za dużo hastagów oraz wpisuj tylko te, które nawiązują do publikowanej treści.