Gdzie inwestować w startup?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Inwestowanie w startupy jest naprawdę kuszące. Wiele z nich rozwinęło się szybko i osiągnęło zawrotną popularność. Niestety jest też wiele inwestycji, które nigdy nie były opłacalne i w efekcie końcowym umarły śmiercią naturalną.

Chcąc zainwestować w tego typu biznes warto wiedzieć jak sprawdzić czy start up ma szanse na rozwój i przynoszenie dochodów, oraz gdzie można znaleźć sprawdzone już startupy gotowe do poszukiwania inwestorów.

Gdzie można zainwestować w startup?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że są specjalne platformy przeznaczone dla potencjalnych inwestorów, na których można znaleźć wiele różnych startupów. Takie platformy działają na zasadzie crowdfundingu, czyli zbieraniu inwestorów finansowych do wsparcia materialnego projektu w zamian za udziały w startupie. Na każdej z takich stron można znaleźć przedsięwzięcia z różnych branż, ale i o odmiennych celach. Są startupy, które już istnieją jakiś czas na rynku i planują np. wejście na giełdę, ale i są pomysły świeże, w których zbiera się środki na rozpoczęcie planowanej działalności.

Etap rozwoju startupu ma znaczenie

Przeglądając startupy można szybko zauważyć, że są one na innych etapach rozwoju. Czy ma to znaczenie dla inwestycji? Niestety tak. Finansowanie startupu wiąże się z dużym ryzykiem inwestycyjnym. Można nawet powiedzieć, że im niższy etap rozwoju projektu, tym większe ryzyko, że się on na rynku nie przyjmie, a inwestor straci zainwestowane środki. Oceniając startup trzeba wziąć pod uwagę, czy jest on dopiero na etapie pomysłu, gdy nie ma nawet jeszcze prowadzonej działalności. Taki pomysł to tylko koncepcja, która ma przynieść zysk w późniejszym czasie, ale nie ma gwarancji, że to się uda.

Istnieją też bardziej zaawansowane statrupy z tak zwanym product-market-fit, czyli firmą, która już funkcjonuje, a nawet sprzedaje usługi lub produkty. Oznacza to, że ma też klientów. Jednak taki biznes potrzebuje dofinansowania, aby się rozwijać i z tego powodu szuka inwestora. Przy takim startupie łatwiej jest ocenić rentowność. Jednakże najmniejsze ryzyko inwestycyjne ponosimy, gdy startup jest na etapie skalowania, czyli gdy działa już na rynku, ma stałych klientów i osiągnął już najwyższy stopień rozwoju.

W jaki sposób można ocenić potencjał projektu?

Największym problemem dla inwestorów jest rzetelna ocena startupu. Te na wczesnym etapie rozwoju mogą nam się bardzo podobać, ale jak sprawdzić czy będą rentowne? Z kolei startupy, które osiągnęły etap skalowania mogą być tak samo dobrą inwestycją jak lokata, a więc teoretycznie są bezpieczne. Czy na pewno?

Zawsze należy poddać ocenie unikatowość startupu. Te najbardziej odróżniające się od konkurencji na rynku, mają największe szanse na sukces. Ważne są też działania, jakie do tej pory wykonali założyciele. Choćby czy mają już prototyp produktu, który chcą sprzedawać będzie dobrym wyznacznikiem jak traktowany jest ten projekt. Sam produkt również jest istotny. Startupy znane są z innowacyjnych rozwiązań, które do tej pory na rynku się nie pojawiały. Przede wszystkim istotne są dane liczbowe, dzięki którym można wyliczyć opłacalność inwestycji. Jeśli startup takich nie może przedstawić trudno będzie oszacować jego wartość i potencjalne zyski.