Firma transportowa - jak zacząć i ile można zarabiać?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Zakładanie swojej własnej firmy i rozpoczynanie działalności gospodarczej na własną rękę wiąże się z pewnym ryzykiem finansowym. Wymagane jest zainwestowanie odpowiednio dużo czasu, pieniędzy i energii, aby osiągnięcie sukcesu było w ogóle możliwe. Dlatego też warto zastanowić się, czy nasz pomysł na biznes ma realne szanse powodzenia i co należy zrobić, aby go urzeczywistnić.

Jednym z takich pomysłów jest założenie własnej firmy transportowej. Wiąże się to z pewnymi warunkami, które należy spełnić, zanim będzie się w stanie zacząć porządnie zarabiać jako właściciel tego typu firmy.

Formalne wymogi stojące przed osobą zakładającą firmę transportową

Każda osoba zainteresowana ta branża powinna wiedzieć przede wszystkim, że transport towarów jest działalnością regulowaną. Wynika z tego to, że wymagane są właściwe pozwolenia i licencje. Przedsiębiorca musi uzyskać licencję na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy lub licencję wspólnotową, jeżeli planowany transport towarów ma mieć charakter międzynarodowy. Oprócz licencji wymagany jest certyfikat poświadczający kompetencje zawodowe oraz zezwolenie dopuszczające wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Co więcej, przedsiębiorca oprócz kapitału, wystarczającego do zapewnienia firmie płynności finansowej, musi posiadać stałą siedzibę do używania przez powstającą firmę. Kolejnym elementem procesu zakładania firmy transportowej jest określenie odpowiedniego numeru PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), który zależy w pełni od specyfiki oferowanych przez firmę usług.

Dla typowej firmy transportowej jest to numer 49.41.Z. Najpopularniejszą formą prowadzenia tego typu przedsiębiorstwa jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Dopuszczalne są wszystkie pozostałe metody z wyjątkiem spółki partnerskiej. Każdy potencjalny właściciel firmy transportowej powinien zapoznać się z przepisami prawnymi dotyczącymi tej branży i na bieżąco śledzić wszelkie zmiany w ich zakresie.

Praktyczne aspekty prowadzenia firmy transportowej, które warto poznać

Niezwykle wartościowe jest doświadczenie w branży najlepiej w połączeniu z szerokimi kontaktami. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć te początkowe zlecenia, które pozwolą zacząć proces rozwijania się firmy. Doświadczenie będzie pomocne nie tylko podczas negocjowania stawek, ale również pomoże rozpoznać, z jakiego rodzaju kontrahentem ma się do czynienia i czy jest to przede wszystkim osoba uczciwa.

Bezcenna może się okazać znajomość tej działalności od strony praktycznej, czyli tego, jak wygląda praca w kabinie pojazdu transportowego. Dlatego też wiele z firmy transportowych jest zakładanych przez ludzi, którzy przepracowali lata w tej branży jako kierowcy. Dużo zależy od rozmiaru planowej firmy, ponieważ większe rozmiary przedsiębiorstwa wiążą się z większymi kosztami i co za tym idzie większym ryzykiem, które początkujący przedsiębiorca musi na siebie wziąć.

Potencjalne koszty i zarobki właściciela firmy transportowej

Podstawowym elementem tego typu firmy są oczywiście samochody transportowe i to one jednocześnie stanowią główne źródło koszty oraz narzędzie, za pomocą którego uzyskuje się przychód. Koszty są zależne od rozmiarów floty transportowej i wynikającego z tego zapotrzebowania na paliwo. Co więcej, należy dorzucić do tego cenę za prowadzenie księgowości oraz wszelkiego rodzaju opłaty drogowe i autostradowe. Na szczęście Istnieje wiele sposobów pozwalających redukować ponoszone koszty. Samochody transportowe można wziąć w leasing bądź sfinansować ich zakup za pomocą kredytu. Warto sprawdzić, czy dostępne są różnego rodzaju dotacje dostępne dla początkujących przedsiębiorców.

Skorzystanie ze wszystkich dostępnych metod pozwala w znacznym stopniu zoptymalizować koszty prowadzenia firmy transportowej, co przełoży się na zwiększenie się zarobków przedsiębiorcy. Zarobki te zalezą od ilości zleceń realizowanych przez przedsiębiorcę i w połączeniu z odpowiednio ograniczonymi kosztami, istnieje realna możliwość uzyskiwania dużych zarobków.