Faktura dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności.

Kategoria:Faktury | |
Program do faktur
Wystawianie faktur to codzienna praca wielu przedsiębiorców. Coraz chętniej sięgamy po elektroniczne dokumenty, które są wystawiane sprawnie, komfortowo i bezpiecznie. Przedsiębiorcy często zastanawiają się, jak wyglądają faktury dla osób fizycznych i czy trzeba je wystawiać. W tym wypadku musimy postępować zgodnie z przepisami prawnymi.

Z czym wiąże się faktura dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności? Na co wskazują przepisy prawne? W jaki sposób dokumentować przychód? O czym trzeba wiedzieć?

Faktury dla osób fizycznych.

Okazuje się, że co do zasady sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących firmy powinna zostać zarejestrowana za pomocą kasy fiskalnej. Jednakże niekiedy przedsiębiorcy nie muszą korzystać z takiego rozwiązania. Rozporządzenie Ministra Finansów dotyczy zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kary rejestrującej. Czego dotyczą te zwolnienia? Są one związane głównie z:
  • wysyłkową sprzedażą w sytuacji, gdy sprzedawca otrzyma zapłatę za pośrednictwem poczty, czy też banku, a z ewidencji i dokumentów wynika, jakiej czynności dotyczy dana usługa,
  • limitem obrotów - gdy obrót ze sprzedaży na rzecz fizycznej osoby nie przekracza w podatkowym roku 20 tys. złotych.

Pamiętajmy o tym, że uregulowane czynności, które nie pozwalają skorzystać ze zwolnienia z kasy. Jeżeli korzystamy z takiego zwolnienia, sprzedaż księgujemy na podstawie wystawionej faktury lub dziennej ewidencji bezrachunkowej sprzedaży.

O czym warto wiedzieć?

Nie mamy obowiązku prowadzenia dziennej ewidencji sprzedaży wtedy, gdy podczas korzystania z fiskalnej kasy sprzedaż jest udokumentowana zawsze fakturami na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Co ciekawe, faktura dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności może być wystawiona nawet wtedy, gdy podmiot nie wyraża takiego żądania.

Faktura w tym wypadku jest dokumentem, który potwierdza sprzedaż.

Jeśli podatnicy mogą korzystać ze zwolnienia z kasy i nie dokumentują sprzedaży za pomocą faktury, wtedy sprzedaż jest księgowana na podstawie dziennej ewidencji sprzedaży. Ewidencję powinniśmy prowadzić w osobnym zeszycie z kolejnymi numerami wpisu, datami uzyskania przychodu i danymi kwotami. Nie zapominajmy o wyróżnieniu VAT, zgodnie z obowiązującymi stawkami oraz podsumowaniu wartości przychodu z danego dnia. Po zakończeniu dnia księgujemy sumę przychodów nieudokumentowanych fakturą. Co zrobić, gdy w danym dniu nie doszło do sprzedaży? W takiej sytuacji nie dokonujemy księgowania. W pliku JPK_V7 ewidencja bezrachunkowej sprzedaży powinna mieć oznaczenie WEW.

Faktury wystawione dla osób fizycznych nieprowadzących działalności nie muszą zawierać identyfikatora podatnika. Konsumenci nie mają numeru NIP, dlatego ta rubryka pozostaje pusta. Nie możemy zastąpić jej żadnymi innymi danymi, co trzeba mieć na uwadze. Jak widać, wystawienie faktury dla osoby fizycznej wiąże się ściśle z przepisami prawnymi. Nawet wtedy, gdy dana osoba nie wyraża takiego żądania, faktura może zostać wystawiona.

Sprzedaż na rzecz fizycznych osób, zgodnie z zasadami, jest najczęściej rejestrowana za pomocą kasy fiskalnej. To nowoczesne urządzenie, które spotykamy w każdym sklepie. Jednak Rozporządzenie Ministra Finansów wskazuje, kiedy przedsiębiorca jest zwolniony z obowiązku korzystania z kasy fiskalnej. Dotyczy to głównie limitu obrotów i sprzedaży wysyłkowej. W każdym wypadku musimy postępować zgodnie z przepisami prawnymi. Fakturowanie w dzisiejszych czasach przebiega sprawnie i komfortowo, zwłaszcza gdy postawimy na elektroniczne dokumenty.