Czym są komercyjne banki zdjęć?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Niemal każdy przedsiębiorca na pewnym etapie swojej działalności potrzebuje zdjęć. Bywają one potrzebne do zilustrowania strony internetowej, prowadzenia kanałów komunikacji firmy w mediach społecznościowych, zaprojektowania gadżetów reklamowych czy opakowań produktów. Oczywiście idealną sytuacją jest zatrudnienie w tym celu profesjonalnego fotografa, ale niestety to dość duży wydatek. Z pomocą przychodzą wówczas komercyjne banki zdjęć. Czym są i jak działają?

Ogólnie rzecz biorąc, komercyjne banki zdjęć to platformy internetowe służące do kupna i sprzedaży fotografii. Ich działanie jest dość proste – potencjalny klient zakłada w banku swoje indywidualne konto, określa budżet, który planuje wydać na zakupy i wybiera często z setek tysięcy zdjęć wykonanych przez profesjonalnych fotografów. Cena zdjęcia bywa zależna od jego rozdzielczości, popularności zdjęcia, ilości zdjęć sprzedanych przez autora, niekiedy również cenę ustala sam fotograf.

Plusem banków płatnych jest to, że w zdecydowanej większości przypadków zawarte w nich zdjęcia są naprawdę bardzo wysokiej jakości – i technicznej, i artystycznej, a dodatkowo ilustrują nawet bardzo specjalistyczne branże i dziedziny. Z drugiej strony, dla początkujących przedsiębiorców lub osób, które fotografii potrzebują sporadycznie, nawet tego typu wydatek może się okazać zbyt poważny.

Komercyjne banki zdjęć zazwyczaj sprzedają fotografie na podstawie licencji Royalty Free. Oznacza to, że po wniesieniu opłaty i pobraniu, pliki można wykorzystywać bez żadnych ograniczeń terytorialnych oraz czasowych. Nabywca zdjęcia nie musi również udzielać bankowi ani autorowi fotografii informacji o tym, w jaki sposób i ile razy je wykorzystał. Z drugiej strony, licencja Royalty Free nie jest licencją na wyłączność, czyli dane fotografie mogą być również kupowane i wykorzystywane przez innych nabywców.

Komercyjne banki zdjęć to branża, która rozwija się bardzo dynamicznie, a klienci mogą wybierać spośród coraz większej liczby tego typu platform. W naszym kraju sporą popularnością cieszą się m.in. takie banki płatnych zdjęć, jak Photogenica, Shutterstock, Fotolia, Depositphoto oraz GettyImages.