Czym są i jak działają raje podatkowe?

Kategoria:Podatki | |
Program do faktur
Raj podatkowy to zagadnienie, które interesuje wielu przedsiębiorców. Nie każdy jednak wie czym jest raj podatkowy i jak on działa. Warto przybliżyć to zagadnienie i rozwiać wszelkie wątpliwości. Czym jest zatem ten raj?

Przedsiębiorcy starają się jak najbardziej zoptymalizować kwestie związane z podatkami. Oznacza to podjęcie takich działań, które pozwalają na zmniejszenie wysokości podatków koniecznych do zapłacenia. Od lat w tym celu wykorzystywane są najróżniejsze metody. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych rozwiązań jest korzystanie z rajów podatkowych.

Na wstępie warto zaznaczyć, że raj podatkowy nie posiada jedynej słusznej definicji. Można jednak powiedzieć, że jest to kraj, w którym obowiązuje prawo niezgodne z obowiązującymi standardami. Raje podatkowe nie narzucają żadnych podatków lub narzucają niskie ich kwoty, nie współpracują z innymi pastwami w celach podatkowych, posiadają mało przejrzyste przepisy dotyczące podatków, a także nie wymagają prowadzenia działalności gospodarczej na swoim terenie.

Państwa, które są rajami podatkowymi

Rozporządzenie Ministra Finansów zawiera spis krajów, które są rajami podatkowymi i tworzą tzw. szkodliwą konkurencję podatkową. Na liście można znaleźć: Malediwy, Barbados, Andorę, Seszele, Bahamy, Lichtenstein czy Monako.

W jaki sposób działają raje podatkowe?

Wiele osób uważa, że raje podatkowe wiążą się z oszustwami na tle podatkowym. Jednak w żadnym wypadku nie jest to prawda. Raje podatkowe to zwyczajny sposób optymalizacji podatków. Dążą one do uniknięcia opłat podatkowych. Ich celem nie jest uchylenie się od płacenia podatków, ale właśnie uniknięcie opodatkowania.

Działanie rajów podatkowych przede wszystkim opiera się na tworzeniu spółek offshore, które są legalne i mają postać prawną z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedsiębiorcy korzystający z tego rozwiązania gromadzą zyski w rajach podatkowych, bez konieczności fizycznej obecności w danym kraju.

Przykładem korzystania z rajów podatkowych jest spółka doradcza, która świadczy swoje usługi na rzecz tzw. spółki matki lub innych filii międzynarodowych. Konsekwencją takiego działania są koszty podatkowe, które pozwolą na osiągnięcie sporych oszczędności.

Inną możliwością jest pośrednictwo w handlu, które wiąże się z przesunięciem źródła dochodu przed opodatkowaniem. Dzięki różnym operacjom dochód finalny pozostaje w rajach podatkowych.

Warto pamiętać, że korzystanie z rajów podatkowych nie w każdej sytuacji musi być korzystne dla polskich przedsiębiorców. Zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju podatników obowiązuje ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy. Nieograniczony ma miejsce, kiedy całe dochody podlegają opodatkowaniu w Polsce niezależnie od tego, z jakich źródeł pochodzą. Z tego powodu podatnik może być zobowiązany do opodatkowania dochodu, który został uzyskany na terenie rajów podatkowych. Dużym ryzykiem jest także możliwość podwójnego opodatkowania. Oznacza to, że ten sam przedmiot może być opodatkowany dwa razy.