Czy własna firma remontowo-budowlana to dobry interes?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Czy własna firma remontowo-budowlana to dobry interes? Odpowiadając na zadane pytanie należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które niemal w każdej branży rzutują na ewentualny sukces rozwijającego się przedsiębiorstwa. Pierwszym z tych czynników jest odpowiedź na pytanie, czy istnieje zapotrzebowanie rynkowe na usługę, którą nasza firma będzie wykonywała?

Innymi słowy, czy istnieje wystarczająca liczba klientów, którzy są gotowi zlecić nam wykonanie pewnej pracy, czy może raczej będziemy przysłowiowo przerzucać się z konkurentem, kto wykona usługę za większe pół-darmo.

Biorąc pod uwagę obecne zapotrzebowanie na usługi na rynku budowlanym myślę, że odpowiedź na zadane pytanie jest oczywista. Rozwijające się budownictwo w naszym kraju jest odpowiedzialne za 1% z 4% wzrostu PKB całego państwa. Drugim czynnikiem, który warto brać pod uwagę, zastanawiając się nad zasadnością zakładania przedsiębiorstwa w omawianej kategorii to obiektywna możliwość podjęcia się wykonania oferowanych zleceń. W momencie w którym my, jako jednoosobowa działalność gospodarcza przykładowo, doskonale murujemy. Mamy w tym momencie pewność, że bez problemu odnajdziemy się jako podwykonawca na wielu różnych budowach.

W przypadku jednak, gdy nasze zapędy idą dużo dalej i chcemy być generalnym wykonawcą budowy domku jednorodzinnego lub chcemy uczestniczyć w podwykonawstwie w dużej inwestycji, takiej jak budowa wielkiej hali, czy drogi szybkiego ruchu. Wtedy niezwykle ważnym jest aby realnie ocenić swoje możliwości dotyczące personelu, czytaj ludzi których będziemy zatrudniać, aby wykonać omawiane zlecenie. Należy zadać sobie wówczas pytanie, czy na pewno znajdziemy ludzi chętnych do pracy, czy inne firmy nie zachęcą ich lepszym wynagrodzeniem.

W obecnej sytuacji rynkowej zleceń jest naprawdę dużo, co może sugerować zdrowy rozwój rynku. Z drugiej jednak strony wiele przedsiębiorstw z zakresu omawianej branży boryka się z problemem znalezienia pracowników. Za częściową poprawę sytuacji odpowiedzialni są pracownicy ze wschodu, którzy tak jak wielu z naszych rodaków w pogoni za lepszymi zarobkami, uciekli do obcego kraju, tak i ci pierwsi uciekają teraz do Polski, jednocześnie zasilając naszą kadrę pracowniczą. Pytanie, które należy sobie zdać, czy to wystarczy?

Jedno jest pewne, ceny usług, wynagrodzenie pracowników, jak i ogólny kosztorys wielu zleceń w ciągu roku urosły niesamowicie. Wszystko to składa się na sytuację, w której doświadczone firmy, odpowiednio zabezpieczone i posiadające długi staż na rynku są w stanie wykorzystywać warunki i konsekwentnie realizować prognozowane zyski. Z drugiej jednak strony mamy małe przedsiębiorstwa, których funkcjonowanie może zostać zachwiane przez jedną czy drugą spóźnioną zapłatę, lub w ogóle w ogóle jej odmowy.

Podsumowując, czy firma remontowo-budowlana to dobry interes? Tak i nie. Wszystko zależy od uwarunkowań rynkowych, obecnej sytuacji pracowniczej w różnych województwach, umiejętności prowadzącego przedsiębiorstwo, zarówno tych kierowniczych, jak i ściśle technicznych, pozwalających na podejmowanie się zleceń, które wykona on sam. Trzeba pamiętać, że tam gdzie są duże pieniądze, możemy spotkać się z wieloma innymi, którzy byli tutaj na długo przed nami i mają większe doświadczenie. Z drugiej strony, tam gdzie zapotrzebowanie jest większe niż możliwości funkcjonujących na rynku firm, warto spróbować wywalczyć swój własny, przysłowiowy kawałek tortu.