Cztery sposoby na otwarcie firmy

Kategoria:Nowości | |
Program do faktur
Działalność gospodarczą możemy dziś otworzyć praktycznie nie ruszając się z naszego ulubionego fotela. Konieczne jest jedynie posiadanie podpisu elektronicznego lub profilu na stronie epuap.gov.pl będącego kanałem elektronicznym do kontaktów z organami administracji publicznej celem szybszego załatwiania spraw związanych z rejestracją działalności gospodarczej jak też późniejszych kontaktów z urzędnikami.

Ta droga rejestracji działalności przedsiębiorstwa odbywa się poprzez stronę CEIDG znajdującą się pod adresem ceidg.gov.pl. Aby procedura rejestracji przebiegała we właściwy sposób konieczne jest zalogowanie się oraz wypełnienie znajdującego się na stronie wniosku. Należy wpisać niezbędne dane firmy a następnie wysłać wniosek poprzez przycisk „wyślij”. Jest to najszybsza droga – cały proces zakładania działalności ograniczony został tylko do tych dwóch kroków.

Bardziej czasochłonny jest proces kiedy nie posiadamy podpisu elektronicznego – wówczas pozostaje nam druga, znacznie dłuższa droga. Pierwszy krok to wypełnienie i wysłanie wniosku o rejestrację jako przedsiębiorca – drugi natomiast to osobiste pofatygowanie się do urzędu w celu podpisania wysłanego wniosku.

Inna możliwość zarejestrowania działalności to sposób tradycyjny – wypełniamy dokumenty w obecności urzędnika i podpisujemy je a następnie przekazujemy w jego ręce. Wymaga to jednak znacznie więcej czasu lecz gdy nie mamy innej możliwości jest to najbardziej rozsądne rozwiązanie w odróżnieniu od ostatniej możliwości - wysłania listu poleconego z wypełnionym i podpisanym przez nas wnioskiem o rejestracje. Musimy liczyć się jednak z tym, iż podpis na wniosku musi być potwierdzony notarialnie.

Rejestrując firmę poprzez stronę internetową czy też w inny opisany powyżej sposób pamiętajmy, że niezależnie od sposobu zostaniemy również zgłoszeni jako płatnicy składek do ZUS oraz podatnicy w urzędzie skarbowym. Mamy także możliwość wyboru formy prawnej prowadzonej działalności , numer identyfikacji podatkowej zostanie nadany nam następnego dnia po prawidłowym złożeniu wniosku w Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej – ostatnia kwestia to decyzja co z VAT. Nie każdy przedsiębiorca musi się jednak na niego decydować. Jeśli jednak decyzja brzmi TAK – pamiętajmy, że z tytułu rejestracji VAT – R poniesiemy opłatę skarbową w wysokości 170 zł.

Uproszczenie procedur rejestracji przedsiębiorstwa nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów. Młodzi przedsiębiorcy mają bowiem ogromne problemy z właściwym doborem PKD (do jednego typu może obowiązywać kilka bądź kilkanaście z nich), uzyskaniem niezbędnych zezwoleń uprawniających od prowadzenia firmy o wybranym profilu jak też w przypadku ZUS odnośnie wyboru odpowiedniego rodzaju ubezpieczenia włącznie z informacją o wysokości składek. Nie wielu wie również o 24 miesięcznym preferencyjnym okresie ich opłacania i o tym, iż okres ten może zostać wydłużony jeszcze o miesiąc.