Coworking. Co to takiego?

Kategoria:Nowości | |
Program do faktur
W dobie szeroko dostępnego Internetu lokalizacja miejsca pracy nie ma już tak doniosłego znaczenia jak wówczas gdy Internet dopiero raczkował.

Co za tym idzie ogrom osób coraz częściej wybiera domowe zacisze do pracy przy realizacji różnego rodzaju zleceń oraz projektów ze względu na możliwość samodzielnego organizowania czasu pracy. Wydawać by się więc mogło, że wykonywanie czynności zawodowych w domowym zaciszu to rozwiązanie idealne. Nie jest tak jednak do końca – często osoby pracujące w domu narażone są na sytuacje nie pozwalające na skupienie się na wykonywanych czynnościach. Alternatywą jest coworking, który rozwiązuje ten właśnie problem. Czym jest i jakie daje korzyści osobie, która się na niego zdecyduje?

Dla wielu osób, w szczególności pracujących w wolnych zawodach (graficy komputerowi, programiści, tłumacze, copywriterzy) praca w warunkach domowych to doskonałe rozwiązanie – dowolnie dysponują czasem który przeznaczają na pracę (mogą pracować w najdogodniejszych dla siebie warunkach i porach), nie muszą śpieszyć się do biura i stać w korkach – oszczędzają po prostu czas.

Niestety nie zawsze własne mieszkanie w którym pracujemy stwarzać będzie dobre warunki do wykonywania aktywności zawodowej – przede wszystkim chodzi tutaj o rozpraszanie uwagi osoby pracującej - dzieci, żona czy mąż krzątający się po domu nie pozwalają się skupić w efekcie czego praca przebiega mniej efektywnie (częściej popełniane błędy) a co za tym idzie uciekające terminy frustrują coraz bardziej. Inną kwestią jest sytuacja odwrotna do opisywanej – praca wykonywana przez osoby zamieszkujące samotnie lecz przyzwyczajone do kontaktu z innymi ludźmi. Cóż z tego, że przez wiele miesięcy czy nawet lat jest się w stanie pracować na „najwyższych obrotach” kiedy o problemach które napotykamy nie mamy z kim porozmawiać a jedyne rozmowy które prowadzimy dotyczą naszej pracy?

Rozwiązaniem, które pozwoli rozwiązać narastające problemy i sprawić, że praca na własny rachunek będzie przynosić satysfakcję i zapał do jej wykonywania jest coworking. Dzięki temu rozwiązaniu praca tłumacza, grafika komputerowego czy chociażby dziennikarza staje się nie tylko łatwiejsza (pracując można się lepiej skupiać na wykonywanych czynnościach) lecz także i bywa znacznie bardziej przyjemną przez wzgląd na to, że pracując w specjalnie do tego celu przystosowanym pomieszczeniu (z dostępem do biurka, komputera oraz telefonu) otrzymujemy profesjonalne stanowisko pracy za kilkaset złotych miesięcznie – coworking pozwala więc w skali roku oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Coworking sprawia także, że nie musimy pracować samotnie – wybierając biuro coworkingowe bez problemów umówimy się na spotkanie z klientem, zjemy obiad jak również odbierzemy korespondencję . Co więcej – zaplanujemy nasze działania w sposób pozwalający oddzielić obowiązki służbowe od życia prywatnego (pracując w wynajętym budynku musimy do niego dotrzeć podobnie jak do biura w przypadku pracy etatowej). To jednak nie wszystkie zalety jakie daje coworking. Kolejną z nich jest to, że przebywając poza swym miejscem pracy możemy odbierać docierającą do nas korespondencję – uczyni to obsługa biura, w którym wynajmujemy miejsce (względnie pomieszczenie).

Co do samego wynajmu warto podkreślić, że w przeciwieństwie do tradycyjnego modelu biura w przypadku coworkingu miejsce do pracy wynająć możemy na znacznie krótszy okres czasu – godziny, dni czy nawet cały miesiąc (ta opcja dostępna jest najczęściej po wykupieniu abonamentu) - w przypadku wynajmu nieruchomości komercyjnej tym okresem jest najczęściej minimum 12 miesięcy. Gdy podstawowa oferta nie będzie wystarczająca większość firm udostępniających swoje powierzchnie biurowe zajmie się również usługami dodatkowymi pozwalającymi usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa - oprócz adresu do korespondencji, odbierania w mieniu klienta przesyłek pocztowych może zająć się również usługami związanymi z księgowością, finansami jak również podatkami czy chociażby reklamą internetową (za dodatkową opłatą, której wysokość zależy od pakietu wybranych przez klienta usług).

To ile przyjdzie miesięcznie zapłacić za usługę podstawową (wynajem biura) oraz usługi dodatkowe zależy w głównej mierze od obszaru działania firmy coworkingowej – biura coworkingowe znajdziemy w największych polskich miastach m.in.: Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Łodzi – koszty wynajmu oscylują tam w granicach 300-500 zł netto miesięcznie a więc średnio o 60 % mniej niż ma to miejsce w przypadku nieruchomości biurowej.