CEIDG - czym jest i jak korzystać?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
CEiDG, czyli Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej, to elektroniczny rejestr osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, jednoosobową lub jako wspólnicy w spółkach cywilnych.

Dzięki temu rejestrowi bardzo łatwo możemy założyć firmę, dokonać zmian danych we wpisie, przejrzeć dane innych przedsiębiorców, uzupełnić kody PKD, a także zawiesić, wznowić czy nawet zamknąć działalność gospodarczą. Wszystko wygodnie i bez wychodzenia z domu, dzięki dostępności za pomocą strony internetowej dostępnej pod adresem www.ceidg.gov.pl.

Rejestr CEiDG działa od lipca 2011 roku. Początkowo na podstawie ustawy o Swobodzie Działalności Gospodarczej z 2004 roku. Od marca 2018 podlega pod ustawę o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy w ramach tzw. Konstytucji dla Biznesu. Dostęp do informacji o przedsiębiorcach jest całkowicie bezpłatny

Kto może korzystać z rejestru CEiDG?

Rejestr Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej skierowany jest do:
  • obecnych przedsiębiorców, którzy mogą dokonywać zmian w swoim wpisie – aktualizacji danych adresowych czy zmian w kodach PKD (np. ich dodanie bez wychodzenia z domu),
  • obywateli pragnących założyć własną wymarzoną działalność gospodarczą, za pomocą jednego, prostego elektronicznego formularza, do którego wymagane jest potwierdzenie swojej tożsamości: certyfikatem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub wizytą w najbliższym urzędzie gminy (na stronie dostępny jest film instruktażowy jak poprawnie wypełnić wniosek o wpis do rejestru),
  • osób szukających potwierdzonych i oficjalnych informacji o poszczególnych firmach i przedsiębiorcach.
Oprócz tego, na portalu www.ceidg.gov.pl znajdziemy także informacje dotyczące koncesji i licencji oraz zezwoleń i wpisów do rejestru zawierającego działalności regulowane.

Jak korzystać z rejestru CEiDG?

Korzystanie z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę internetową www.ceidg.gov.pl i w zależności od celu wizyty, wybrać odpowiednią kategorię ze strony głównej:
  • Przed wypełnieniem wniosku – informacje co warto mieć przygotowane do skutecznego wypełnienia wniosku o wpis do CEiDG.
  • Złóż wniosek CEiDG – przekierowanie do elektronicznego formularza powalającego na założenie działalności, dokonania zmian we wpisie czy też zawieszenie, wznowienie lub zamknięcie działalności.
  • Znajdź przedsiębiorcę – przekierowanie do formularza pozwalającego na odnalezienie dowolnego przedsiębiorcy znajdującego się w rejestrze.
  • Wybierz formę opodatkowania, gdzie dowiemy się odnośnie podatków występujących przy prowadzeniu działalności gospodarczej,
  • Wyszukaj kod PKD – przekierowanie do wyszukiwarki kodów PKD
  • Mały ZUS – informacje jak i kto może skorzystać z preferencyjnych stawek ZUS.