Brexit - czy może mieć wpływ na polskie firmy?

Kategoria:Nowości | |
Program do faktur
Kilka ostatnich miesięcy minęło pod znakiem nadchodzącego Brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Aktualnie toczą się liczne rozmowy na linii Theresa May - przedstawiciele UE.

Mają one na celu ustalenie nowych warunków wystąpienia, ze względu na całkowity brak poparcia izb parlamentu brytyjskiego dla kolejnych planów premier. Taka sytuacja wydaje się być przesłanką do ewentualnego drugiego referendum, które mogłoby wykazać chęć obywateli wysp do pozostania w organizacji.

Czy Brexit dotknie również i Polaków?

Widmo nadchodzącego Brexitu i związanych z nim licznych problemów natury formalnej wpływa oczywiście na wiele aspektów życia. Pierwszym z nich jest kurs walutowy, co powinno zainteresować polskich przedsiębiorców, dla których Wielka Brytania stanowi rynek zbytu, luz stamtąd pochodzą ich partnerzy handlowi. Rynek walutowy próbuje cały czas dostosować się do nowej sytuacji, poprzez wahania ceny funta w stosunku do innych walut. Kolejne głosowania sprawiają, że jest on wyższy lub niższy, a widełki potrafią sięgać nawet kilkudziesięciu groszy. Dla przedsiębiorcy oznacza to możliwość dostosowania polityki firmy w celu zarobku. Zmieniają się bowiem koszty transakcji w obcych walutach, co można śmiało wykorzystywać na swoją korzyść. Niższy kurs za funta oznacza większą ilość materiału, jaki można sprowadzić, natomiast wyższy kurs to możliwość zarobku na sprzedaży.

Inną kwestią są kontrakty podpisane z firmami brytyjskimi. W przypadku Brexitu musiałoby dojść do ponownych negocjacji, ze względu na zmianę stosunku krajów unijnych do Wielkiej Brytanii. Tak zwany twardy Brexit powodowałby kompletny brak ulg i ułatwień w handlu. Dla przedsiębiorcy oznacza to większe koszty i sporą ilość formalności do załatwienia. W przypadku zawarcia umowy między UK i UE sytuacja byłaby znacznie mniej zła, ale nadal jednak należałoby zapoznać się z konkretnymi postanowieniami i nowo wprowadzanymi procedurami. W przypadku Brexitu, niezależnie od jego formy, można więc być prawie pewnym, że polski przedsiębiorca poniekąd na tym ucierpi.