6 cech, które świadczą o twoich predyspozycjach managera?

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Chcesz zarządzać swoim zespołem, ale nie wiesz czy posiadasz odpowiednie cechy i umiejętności? Czym trzeba się odznaczać, aby dobrze prowadzić zespół? Jeśli zastanawiasz się, czym powinien charakteryzować się dobry manager, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Oto 6 cech, które świadczą o twoich predyspozycjach na stanowisko managera.

Zaangażowanie

Musisz się świadomość tego, że jeśli kierujesz zespołem ludzi - twoi podwładni wzorują się na Tobie. Jeśli więc chcesz osiągnąć satysfakcjonujące wyniki w pracy - musisz się w nią zaangażować. Wiąże się to również z szerokim zakresem obowiązków na stanowisku managera. Jeśli nie będziesz zaangażowany - obowiązki Cię przytłoczą i nie będziesz w stanie sobie poradzić z nowymi zadaniami, a możesz wierzyć, że takie pojawią się bardzo szybko. Lubiąc swoją pracę, utorujesz swojemu zespołowi drogę do uzyskiwania satysfakcji.

Pewność siebie

Aby twój zespół, a także twój przełożony widzieli w Tobie lidera, musisz być pewny siebie. Znając swoje mocne i słabsze strony możesz zarządzać zespołem w efektywny sposób. Musisz znać swoją wartość, a także wartość stanowiska, na którym się znajdujesz.

Asertywność

Poniekąd związana z pewnością siebie, ale mająca znaczenie w zupełnie innej kwestii cecha. Asertywność jest na stanowisku managerskim bardzo przydatna. Należy ją rozumieć zarówno jako i umiejętność mówienia "nie", ale też stanowczego przedstawiania swojego stanowiska w konkretnej sprawie w jasny i klarowny sposób. Dzięki temu twoi podwładni będą wiedzieli co myślisz i czego oczekujesz. Jasno stawiaj wymagania, a zyskasz dzięki temu oddanie swoich pracowników.

Empatia

Twój zespół składa się z ludzi. Pokaż im, że Ty też jesteś człowiekiem i rozumiesz ich potrzeby oraz problemy. Nie ignoruj, jeśli coś złego dzieje się w twojej grupie. Musisz reagować, rozwiązywać konflikty. Rozmawiać i poznawać potrzeby swoich współpracowników. Te kwestie leżą właśnie w kompetencjach managera. Jeśli coś obiecujesz - bądź słowny. Dzięki empatii zyskasz zaufanie swoich ludzi - a na tym powinno zależeć Ci najbardziej. Jeśli zespół ufa Ci i pokłada w Tobie wiarę - nic nie jest dla was niemożliwe.

Sumienność

Jeśli zadanie zlecone przez przełożonego nie zostanie zrealizowane - to Ty będziesz za to odpowiedzialny. Nie twój zespół, ani ktokolwiek inny. Właśnie Ty poniesiesz konsekwencje. Musisz być sumienny i przykładać ogromną wagę do powierzanych Ci zadań. Musisz pamiętać również o tym, iż oprócz tego, że wykonasz zadanie - równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest to w jaki sposób je wykonasz.

Samodyscyplina

Pamiętaj przede wszystkim o tym, że to Ty kierujesz zespołem. Musisz więc wiedzieć kiedy i na co przeznaczyć czas. Jaki podzielić pracę w zespole. Jeśli chcesz, aby twoi ludzie pracowali jak najwydajniej - sam też musisz to robić. Nie ma nic gorszego, niż leniwy szef, który tylko wydaje polecenia. Musisz być tak zdyscyplinowany jak to tylko możliwe - pracuj w czasie przeznaczonym na pracę. Jeśli zapowiedziałeś szkolenie, a masz zły dzień - nie odwołuj go, ale zmotywuj się do działania.