10 powodów dla których warto założyć działalność gospodarczą

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Niemal każda osoba choć raz w życiu myślała o założeniu własnej działalności gospodarczej. Niestety niezależność, możliwość uzyskania większych dochodów oraz kontrola nad rozwojem firmy często przegrywają z chęcią poczucia bezpieczeństwa, strachem przed ryzykiem oraz trudnościami, które czekają na każdego początkującego przedsiębiorcę.

Mamy jednak nadzieję, że przedstawione przez nas powody, dla których warto zacząć działalność gospodarczą, będą wystarczającą motywacją, aby w końcu zaryzykować i odnieść sukces!

Niezależność

To zazwyczaj główny z powodów, dlaczego myślimy o założeniu własnej firmy. Będąc własnym szefem, to Ty ustalasz zasady. Nikt nie może zmusić cię do wykonywania zadań. Oczywiście prowadzenie firmy to poważna sprawa i spanie do południa nie idzie z nią w parze, jednak ewentualna konieczna wizyta u lekarza lub pozostanie godzinę dłużej w domu, nie powinna być problemem.

Praca „na siebie” daje większą przyjemność

Nawet jeżeli lubisz wykonywać swoją pracę na etacie i jesteś w tym dobry, to i tak niekiedy czujesz niedosyt. Wiesz, że możesz więcej. Zarówno w kwestii zarobków, jak i samorealizacji. Założenie własnej firmy pozwala na pracę na siebie, co z góry jest ogromną motywacją i sprawia, że co rano budzisz się z energią do działania.

Szansa na większe zarobki

Zaraz po chęci bycia niezależnym szansa na zarobienie większych pieniędzy jest drugim najpowszechniejszym powodem, dlaczego ludzie zakładają swoje firmy. Praca na etacie charakteryzuje się (w większości przypadków) zarobkami za godzinę, co automatycznie zmniejsza potencjał zarobkowy. Bycie własnym szefem nie daje takiej pewności zarobku, jednak niekiedy zwiększa możliwości zarobkowe (wykonując te same czynności, co na etacie) o kilka tysięcy złotych.

Rozwój osobisty

Piramida potrzeb człowieka jasno wskazuje, że potrzeba samorealizacji i rozwoju jest czymś leżącym w naszej naturze. Dla niektórych osób sposobem na wyrażenie siebie jest sztuka, a dla innych może być to prowadzenie własnej firmy.

Więcej wolnego czasu (w dłuższej perspektywie)

Wiele osób zakłada firmy z myślą o większej ilości wolnego czasu. I tak, o ile początki prowadzenia firmy mogą pochłaniać znacznie więcej czasu niż praca na etacie, tak po pewnym okresie faktycznie będziesz mieć więcej wolnego czasu dla siebie oraz rodziny.

Możliwość poznania interesujących osób

Nie bez przyczyny mówi się, że wchodząc w środowisko przedsiębiorców, doświadcza się czegoś zupełnie nowego. Prowadzenie własnej firmy daje możliwości zapoznania się i współpracy z osobami, które mają podobne poglądy oraz również starają się rozwijać swój biznes. Wspólne wsparcie – wspólne sukcesy.

Masz większą kontrolę nad swoim losem

Choć dla niektórych osób jest to przerażające, prowadząc własną firmę, tylko Ty decydujesz o tym, ile i w jaki sposób zarabiasz. Nie musisz miesiącami czekać na podwyżkę. Nie jesteś usatysfakcjonowany z zarobków? Pracuj więcej lub rozszerz biznes. Zarabiasz wystarczająco dużo? Zautomatyzuj swój biznes (np. zatrudniając nowych pracowników) i zdobądź więcej czasu dla siebie.

Nauka nowych rzeczy

Ciężko znaleźć coś, co rozwija tyle życiowych i specjalistycznych umiejętności, jak założenie własnej firmy. Podstawy prawne, podstawy księgowości, umiejętność zarządzania czasem i pracownikami to tylko część długiej listy umiejętności, które przyjdzie Ci opanować. Spokojnie, nie będzie to jednak nauka jak w szkole. Wszystkie umiejętności nabędziesz poprzez rozwiązywanie problemów i parcie wprzód, dlatego będzie to znacznie ciekawsze niż w lekcyjnej sali.

Doświadczenie życiowe

Sukces osiągany jest dzięki zebranemu doświadczeniu życiowemu, wiedzy i ich aplikacji w życiu. Zatem otworzenie własnej firmy daje ogromną ilość doświadczeń, które można następnie wykorzystać w różnych sferach życia.

Pomoc ludziom

Wcześniejsze powody mogą wydawać się nieco samolubne, ale to dlatego, że właśnie takie pragnienia napędzają ludzi. Jeszcze jednym istotnym argumentem za założeniem firmy jest jednak możliwość niesienia wartości i pomocy ludziom. Sprzedajesz produkty? Świadczysz usługi lub dajesz porady? To wszystko ma wpływ na życie innych osób, a w dodatku robisz to w swoim imieniu i sprawiasz, że ludzie utożsamiają się z Tobą oraz Twoja marką.