Zawodowe posunięcia warte ryzyka

Kategoria:Inne | |
Program do faktur
Praca sprawia Ci coraz mniej satysfakcji? Otrzymywane wynagrodzenie jest nieadekwatne do Twojego zapału, zaangażowania oraz umiejętności? Niektóre zawodowe posunięcia, choć wydają się być obarczone sporym ryzykiem, mogą zaprocentować dużym sukcesem.

1. Kontynuacja nauki

Uzupełnienie wykształcenia lub zupełnie przekwalifikowanie się to duże wyzwanie dla wielu osób, zwłaszcza tych posiadających rodzinę. Kilkaset złotych miesięcznie na czesne, czasochłonne zajęcia oraz wykłady, długie godziny przeznaczane na naukę – wszystko to wymaga zarówno inwestycji finansowych, jak i zrozumienia ze strony najbliższych. Mimo wszystko, warto podjąć takie ryzyko – lepsze, bardziej wszechstronne lub specjalistyczne wykształcenie to karta przetargowa w trakcie zmiany pracy na lepszą lub negocjacji z przełożonym o podwyżce.

2. Rozmowa o podwyżce

Niewiele osób potrafi rozsądnie rozmawiać o pieniądzach w pracy, a przecież satysfakcja finansowa to jeden z głównych wyznaczników zawodowego sukcesu. Nie należy bać się poprosić szefa o podwyżkę, zwłaszcza jeśli w ostatnich miesiącach przybyło nam obowiązków lub zakończyliśmy strategiczny dla rozwoju firmy projekt. Taka argumentacja jest trudna do odrzucenia.

3. Wypowiedzenie umowy

Praca już dawno przestała dawać Ci satysfakcję, perspektywy awansu lub podwyżki są mgliste, a dodatkowo atmosfera w firmie jest przytłaczająca lub panuje w niej niezdrowa rywalizacja? W takiej sytuacji warto rozważyć pomysł złożenia wypowiedzenia i poszukiwania nowej pracy. Oczywiście należy dokładnie zaplanować takie działania, wcześniej wysyłać dokumenty aplikacyjne i umawiać się na rozmowy kwalifikacyjne.

4. Rozpoczęcie własnej działalności

W Polsce z roku na rok rośnie liczba zakładanych jednoosobowych działalności gospodarczych. Własna firma z jednej strony łączy się z ryzykiem nieregularnych płatności, koniecznością prowadzenia księgowości oraz nienormowanym czasem pracy, ale z drugiej – daje dużo swobody w realizacji zawodowych ambicji i zazwyczaj wiąże się z wyższymi niż na etacie zarobkami. Nie ma również żadnych przeszkód w jednoczesnym prowadzeniu firmy oraz pracą na etacie.