Wakacje na koszt firmy. Czy to możliwe?

Wakacje na koszt firmy. Czy to możliwe?

Kategoria:Inne | | Intaxo
Do końca lata pozostało jeszcze trochę czasu, więc niektórzy przedsiębiorcy dopiero zaczynają planować swój urlop. Wielu z nich zastanawia się wówczas, czy letnie podróże można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności. Jak wygląda to w praktyce? Podpowiadamy!
Na początek przypomnienie – zgodnie z art. 22 ust. 1. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów to wydatki poniesione wyłącznie i w całości w celu osiągnięcia przychodów, ich zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Czy zatem przedsiębiorca może zafundować sobie wakacje na koszt firmy?

Wakacje połączone z pracą
Tajemnicą poliszynela jest, że wielu przedsiębiorców próbuje wliczać wakacje w koszty firmy, podciągając je pod wyjazdy służbowe. Nie ma w tym nic nagannego i niezgodnego z prawem, jeśli w czasie wyjazdu właściciel firmy naprawdę spotyka się z klientami czy kontrahentami, a niejako przy okazji korzysta z atrakcji turystycznych. Trudno bowiem wymagać, aby spotkania biznesowe trwały 24 godziny na dobę. Oczywiście w takich przypadkach wyjazd musi zostać dobrze udokumentowany, aby wliczenie go w koszty nie zostało zakwestionowane przez urząd skarbowy w momencie ewentualnej kontroli. Mogą to być sprawozdania ze spotkań, kopie prezentacji przedstawianych klientom w czasie rozmów, bilety czy oferty współpracy z targów branżowych, które zostały odwiedzone w czasie wakacji.
Oczywiście należy przy tym zachować umiar. Dwa spotkania odbyte podczas trzytygodniowego pobytu na Lazurowym Wybrzeżu sprawiają, że wliczenie takiego wyjazdu w koszty jest już ryzykowne. Podobnie jest np. z zabieraniem ze sobą żony i trójki dzieci, a następnie próbą uzyskania faktur zbiorczych, w których nie będzie informacji, że opłata za hotel dotyczyła w rzeczywistości dwóch pokojów.
Wakacje na koszt firmy dla pracowników
Po wielu latach sporów fiskus przyznał w końcu, że pieniądze wypłacane pracownikom na zakup wczasów mogą być dla nich motywacją do pracy, w związku z czym istnieje możliwość rozliczenia ich w kosztach na zasadach ogólnych (niezależnie od świadczeń wypłacanych z firmowego funduszu socjalnego). Stanowisko takie potwierdziła m.in. Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji ITPB3/4510-134/16/MJ oraz Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji IBPB-1-2/4510-256/15/AP. Należy przy tym pamiętać, że dofinansowanie wakacji pracowników nie może być elementem działalności socjalnej firmy, czyli jego wysokość nie może być uzależniona od sytuacji życiowej czy materialnej pracownika.







Strona używa cookies - tzw. ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień cookies.
Korzystając ze strony intaxo.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.