Faktura VAT marża - czy można odliczyć podatek VAT?

Faktura VAT marża - czy można odliczyć podatek VAT?

Kategoria:Faktury | | Intaxo
Faktura VAT marża to szczególny rodzaj faktury, umożliwiający sprzedawcy naliczanie i odprowadzanie podatku VAT tylko od marży, jaką pobrał podczas sprzedaży. Dla nabywcy oznacza ona natomiast brak możliwości odliczenia VAT-u z faktury.

Zacznijmy od wyjaśnienia tego, czym jest faktura VAT marża i czym różni się od tradycyjnej faktury. Według ogólnych zasad, podatek VAT nalicza się od całkowitej wartości sprzedanych towarów lub usług. Natomiast w przypadku faktury VAT marża, podatek nalicza się tylko od wartości marży, którą pobiera sprzedawca. Mówiąc wprost, odprowadza on do fiskusa niższy podatek VAT.

Księgowość online

Załóż konto i prowadź KPiR onlineZakładam konto


Trzeba przyznać, że jest to dość korzystna forma prowadzenia sprzedaży, ale nie jest dostępna dla każdego przedsiębiorcy. W myśl art. 119 i 120 ustawy o podatku od towarów i usług, transakcjami, które można dokumentować fakturą VAT marża są:
  • dostawa i sprzedaż towarów używanych (np. samochodów, komputerów, telefonów komórkowych)
  • dostawa i sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich, dzieł sztuki oraz antyków
  • świadczenie usług turystycznych
Co natomiast faktura VAT marża oznacza dla przedsiębiorcy-nabywcy? Bez problemu można sobie bowiem wyobrazić fakt, że osoba prowadząca działalność kupuje na potrzeby firmy używany telefon komórkowy i otrzymuje w związku z tym fakturę VAT marża. Wówczas nie może on niestety odliczyć VAT-u, mimo iż sprzedawca odprowadza go do fiskusa. Pozytywem jest zaś fakt, że w koszty prowadzenia działalności można wliczyć całkowitą kwotę z faktury VAT marża, podczas gdy w przypadku zwykłych faktur jest to tylko kwota netto, czyli bez VAT-u.







Strona używa cookies - tzw. ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień cookies.
Korzystając ze strony intaxo.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.